Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wskaźniki zanieczyszczenia powietrza dzisiaj "szaleją"

Przed nami kolejna dość chłodna noc. Choć słupki na termometrach nie spadły poniżej zera, to wskaźniki dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Luboniu "szaleją". Obecnie normy są przekroczone o kilkaset procent.

Tak wygląda pomiar z czujników w Luboniu w dzisiejszy wieczór. Nie mówiąc o tym, że nie da się wywietrzyc mieszkania to smród spalenizny wdziera się do domu przez wentylacje i nieszczelne okna. Takiego wyniku dawno nie było - napisał do nas pani Jagoda.

Jakość powietrza jest oceniana jako bardzo zła. W tej sytuacji najlepiej pozostać w domu, gdyż dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na nasze zdrowie. Smog przyczynia się bowiem do wzrostu chorób układu oddechowego i krążenia, a także zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Jakość powietrza można śledzić również na naszej stronie http://e-lubon.pl/lubon-pomiar-zanieczyszczenia-powietrza

Izabella Chodorowska

fot.: 

Odpowiedzi

Smog w Krakowie to pikuś, uzdrowisko Luboń 880% przekroczone.

880 % w uzdrowisku Luboń

Wskaźniki szaleją bo jest mgła (para wodna) w powietrzu a nieprofesjonalne punkty pomiarowe jakie są w Luboniu rejestrują to jako smog!Amen!

.

Tylko, że pozostawanie w domu niestety nie ochroni nas przed smogiem. Pamiętajmy, że stężenie smogu w domu jest tylko niewiele niższe niż na zewnątrz. Ostatnia noc była dla mnie koszmarem, po prostu się dusiłem. Mam pozaklejane otwory wentylacyjne w domu oraz ramy okienne. Duszę się ze względu na dwutlenek węgla, który się zbiera w pomieszczeniach, ale w tej sytuacji nie ma innego wyjścia. Kiedy to się wreszcie skończy ??? Kiedy władze Lubonia zaczną realnie walczyć ze smogiem - kupując drony do monitoringu kominów, albo wlepiając spore mandaty? Może warto iść w ślady Krakowa ? Może przydałaby się uchwała zakazująca palenia węglem albo nakazująca korzystanie z sieci gazowej tam gdzie jest przyłącze?

Mądrego dobrze poczytać

A może po prostu się wyprowadź gdzieś dalej od aglomeracji poznańskiej!

A gdzie jest Straż Miejska nie czuja tego zapewne to spotkanie i warsztay zorganizowane przez urząd i pania burmistrz
pokazały jak pogonić z Lubonia smoka

Głos rozsądku.

Na posterunku. Czyli we wyrze, przecież się nie zatyrają na śmierć. Poza tym przebywanie na dworze szkodzi więc dbają o zdrowie własne.

Nie martwym się nasza pani burmistrz jest tego świadoma i zrobi wszystko by było lepiej.
Jej hasło wyborcze brzmiało przecież „Więcej dla wody, ziemi , powietrza” . No to mamy więcej.
A tak naprawdę jest to kolejny o obszar gdzie władze Lubonia kompletnie sobie nie radzą. Podejmowane działania są pozorowane ale za to jak ładnie wyglądają w informatorze miejskim.

Dlaczego fora czy komentarze mieszkańców Lubonia dot. smogu w naszej miejscowości są "porozbijane" na kilku stronach? Czyli mamy strony e-lubon.pl lub lubon.pl czy e-lubon.pl/lubon-pomiar-zanieczyszczenia-powietrza. Wszędzie
tam opisujemy to co sądzimy lub co nas denerwuje i w większości przypadków są to tylko nasze wypowiedzi bez urzędowego odzewu. Czy ktoś nasze treści odczytuje? Czy kogoś interesuje z władz o czym my piszemy?
Na jednym z forów umieściłem mały elaborat o stanie powietrza w godzinach 16-21 w okolicach mojego domu (Lasek).
Wiele jest takich miejsc śmierdzących i zadymionych w Luboniu. Czy naprawdę mamy donosić sąsiad na
sąsiada? Gdzie są kontrole palenisk czy wieczorne "objazdy" Policji Municypalnej w naszym mieście? Przecież to z daleka widać co z komina leci.
Smrud, smrud i jeszcze raz smrud!!!!!! Fajnie że program ''Weż nie truj" ma kolejny start. Ale po pierwszym nie widzę
żadnych efektów!!
Sąsiad na sąsiada?? Chyba nie tędy droga. A może - pomoże.

Jak się nie podoba to można odrazu się wyprowadzić i sprawdzić inne miasta czy jest pachnące i bez smrodu. Nikt na siłę nie trzyma w Luboniu. A co do kontroli Straż Miejska takie robi ostatnio w dzień i żadnych uchybień nie było. A po rzekomym donosie że sąsiad pali okazuje się że są to urojenia sąsiada bo kontrola kończy się fiaskiem Straży Miejskiej. Więc całe te halo o smog już jest nudne... kiedyś każdy dom palił węglem i nikt na nikogo nie donosił i żył.

No i efekt w odpowiedzi jest. Użytkowniku SMOG. Poczytaj trochę i pooddychaj trochę. Określając komuś urojenia należy mieć kompetencje. Nudna jest niestety ignorancja osób którym się wydaje że tematu nie ma. Zazdroszczę. Ale tak nie jest. W okręgu o promieniu 300 metrów znależć można z 6 domów "dotleniających inaczej" sąsiadów. TO NORMALNE? Każdy ma prawo się wypowiedzieć w związku z czym proszę nie przynudzać że temat nudny i na topie. Dokładnie tak było z lotniskiem na Krzesinach, "można walczyć o odszkodowania ze względu na hałas". Był temat i na topie, i przynudzano i odszkodowania wywalczano. A wyprowadzić się każdy może, oczywiście, ale co to za tekst. Przynudzanie? Jak się nie podoba to wio? Trochę kultury i "pomyślunku". KULTURY.

Skoro są dowody że sąsiad w promieniu 300 metrów a jest aż sześciu to gdzie postawa obywatwlska i wezwanie służb miejskich ??? A może już byli i nic nie wykrylili.

Widzę że temat jest za trudny do zrozumienia i pojęcia że smog to nie tylko dym z komina, który szkodzi, a może ignorancja szkodzi bardziej. Użytkowniku SMOG szanuję twoje zdanie i własną opinię o temacie, ale może to nie to forum, bo aby się wypowiadać na konkretny temat, trzeba jeszcze zrozumieć całokształt zagadnienia, a nie tylko kierować się domysłami i wystukiwać coś na klawiaturce aby napisać. Sorki ale po co to?

Ględzenie i bredzenie o smogu który tak naprawdę jest fikcją to tzw. temat zastępczy!Równie dobrze możnaby pisać że w Luboniu wylądowało UFO!Że jakoś nikt z redakcji jeszcze na to nie wpadł!

zgadzmy się

Swoje wiem i inni również , wynika to z codziennego doświadczenia. Przynudzaczy i mądrzejszych inaczej, piszącym o UFo (dziecinada dla dzieciaczków) i niepotrzebnych bzdurach tematycznych zapraszam na fora dla osób w młodszym wieku. Zamiast pomyśleć, tylko biją pianę. Palec wskazujący służy również do postukania się w główkę, proponuję spróbować. To czysty przykład polskiej mądrości za którą my musimy się tłumaczyć poza granicami naszego kraju. Gratulacje.

Swoje wiem i inni również , wynika to z codziennego doświadczenia. Przynudzaczy i mądrzejszych inaczej, piszącym o UFo (dziecinada dla dzieciaczków) i niepotrzebnych bzdurach tematycznych zapraszam na fora dla osób w młodszym wieku. Zamiast pomyśleć, tylko biją pianę. Palec wskazujący służy również do postukania się w główkę, proponuję spróbować. To czysty przykład polskiej mądrości za którą my musimy się tłumaczyć poza granicami naszego kraju. Gratulacje.

Skoro masz palec wskazujący i wiesz do czego służy to postukaj sie nim we własną główkę bo tylko do tego się nadaje!

Czyli, lepiej zamknąć oczy i nic nie widzieć, zatkać uszy i nic nie słyszeć. Jeszcze tylko zatkaj sobie, obywatelu, nos.

Dodam jeszcze jedno.
Wchodzę na główną stronę Urzędu Miasta i w Aktualnościach dopiero na 9 pozycji jest umieszczona zakładka
"Weź nie truj" spotkanie dla Mieszkańców, na 9 pozycji!!! Wg. mnie wszystkie powyższe i poniższe nie mają takiej
wagi jak ta dotycząca w konsekwencji naszego zdrowia!!!! Taka zakładka powinna uderzyć w oczy, być najważniejszą na stronie!!. De facto data podpięta po nią wskazuje na 11 lutego br. i być może w tym dniu taką była, za co przepraszam, natomiast jeśli od dnia umieszczenia do dziś jest taką jak widzimy to przepraszam też bardzo, ale niczym się nie wyróżnia, a nie o to chyba chodzi.!!!!

Jaki problem taka ranga. Problem jest marginalny.

Dlaczego tyle smogu? No osoby najwięcej narzekające palą same śmieciami,palą papierosy,jeżdżą dieslem...niestety takich przykładów jest mnóstwo. I niech każdy uderzy sie w piersi...tacy faktycznie jesteście bez skazy?

wskaźniki szaleją bo mierniki odczytują mgłę jako zanieczyszczenie

Z tego co wiem, to porządne mierniki podgrzewają powietrze żeby to wyeliminować.

Zaczyna przerażać poziom wiedzy i świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Dochodzi jeszcze do tego negatywna cecha, złośliwość. Do tych osób żadne argumenty nie trafią, chyba tylko kary finansowe. Należy rozważyć budowę nowoczesnego zakładu energetyki cieplnej, z całą siecią ciepłociągów. Wykorzystując środki unijne. Inaczej to wytrujemy się wzajemnie.

Oczywiście. Niestety to nasza cecha złośliwość i przemądrzałość. Ale każdy ma swoje pięć minut. Czasem trzeba niestety takich nie zauważać. Zgadzam się w pełni co do modernizacji infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej. Ten proces właściwie się już zaczął zgodnie z dyrektywami unijnymi i to widać na naszych rachunkach za prąd. Potrzeba czasu, ale na chwilę obecną wskazana jest edukacja społeczeństwa bo z tym mizernie (całokształt zagadnienia) .

że trują...

Nie widzę i nie czuję smogu....piękna pogoda...drogi i chodniki nieoblodzone.....wymyslacie ludzie problemy......

Interesujące. Coraz więcej przecinków się tu pojawia nie w tym miejscu czy przedmiocie. Znamy pewną formację która również wychwala się wszystkimi swoimi idealnymi rozwiązaniami, brakiem problemów, wszystko jest ok, a jest jak jest, tylko wstyd. Pali się płytami, paletami czym popadnie. Ok smogu nie ma. Jest tylko sino czarny dymek wydobywający się z kominów. Przecież każdy musi ogrzać jakoś dom. Co tam sąsiedzi. Jak ktoś nie widzi problemu tylko zazdrościć, ale po co tu te wypowiedzi czy aktywność skoro jest super. Tylko by postukać w klawiaturkę, szkoda czasu. Przynudzanie. Radzę poznać temat i przeanalizować ile wybudowano w ostatnich 10, 15 lat nowych budynków. Większość zasilana gazem, mieszkańcy młodzi, czyli tematu nie ma. Pozostała część to domy starsze opalane tradycyjnie. Skąd niby pomysł dofinansowań m.in. do wymiany pieców, tak aby się nazywało, aby kasę wydać i zamknąć temat. Spokój jest od kwietnia do września, potem temat powraca. Czyli wszystko jest ok, smogu, sorki zanieczyszczenia powietrza nie ma. No super. Uśmiech się czasem ciśnie na twarz widząc ludzi uprawiających sport wzdłuż naszych drug. Rewelacja. To jest zwykły brak pomyślunku i nierozumienia tematu. Przeciwnicy zawsze będą, zdanie ich również jest ważne, czasem irytujące. Zobaczymy za kilka, kilkanaście lat, czy będą konsekwencje tego stanu, ale część żyje z dnia na dzień i nie myśli co będzie jutro. Fajnie

Interesujące. A może czas się obudzić. Znamy pewną formację która również wychwala się wszystkimi swoimi idealnymi rozwiązaniami, brakiem problemów, wszystko jest ok, a jest jak jest, tylko wstyd. Pali się płytami, paletami czym popadnie. Ok smogu nie ma. Jest tylko sino czarny dymek wydobywający się z kominów. Przecież każdy musi ogrzać jakoś dom. Co tam sąsiedzi. Jak ktoś nie widzi problemu tylko zazdrościć, ale po co tu te wypowiedzi czy aktywność skoro jest super. Tylko by postukać w klawiaturkę, szkoda czasu. Przynudzanie. Radzę poznać temat i przeanalizować ile wybudowano w ostatnich 10, 15 lat nowych budynków. Większość zasilana gazem, mieszkańcy młodzi, czyli tematu nie ma. Pozostała część to domy starsze opalane tradycyjnie. Skąd niby pomysł dofinansowań m.in. do wymiany pieców, tak aby się nazywało, aby kasę wydać i zamknąć temat. Spokój jest od kwietnia do września, potem temat powraca. Czyli wszystko jest ok, smogu, sorki zanieczyszczenia powietrza nie ma. No super. Uśmiech się czasem ciśnie na twarz widząc ludzi uprawiających sport wzdłuż naszych drug. Rewelacja. To jest zwykły brak pomyślunku i nierozumienia tematu. Przeciwnicy zawsze będą, zdanie ich również jest ważne, czasem irytujące. Zobaczymy za kilka, kilkanaście lat, czy będą konsekwencje tego stanu, ale część żyje z dnia na dzień i nie myśli co będzie jutro. Fajnie

A gdzie ty czlowieku widzisz te spalane smieci...palety. I inne swinstwa???...kolejny nawiedzony...masz samochod?...chodz pieszo i nie zatruwaj powietrza....i nie pisz bzdur

Kulturki. Nie to forum, pomyłka, to proszę nie pisać czegoś o czym pojęcia i wiedzy zero. Wlotka, nawiedzone pare słów, pokaz wszechwiedzy i koniec. Jak czegoś się nie widzi to nie znaczy, że inni nie widzą. Pomyślunku i szanować proszę zdanie innych. Nie ma się osobistego kontaktu to już można "gnoić" każdego.

Tak jestem za spalarnia w luboniu

Jesteś za spalarnią odpadów, zwłok, marihuany czy tak ogólnie?

https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=677

Jak można sprawdzić dane historyczne czujników na stronie Syngeos, jest ich sześć?

a w Luboniu tylko buduja i budują nowe bloki miasto jest przeludnione ,a GDZIE ZIELEŃ DRZEWA SKWERY???? blok na bloku kto na to zezwala????

Zgadzam sie.....blok na bloku a park na wzgorzu wichrowym.....z kikutami

No w końcu lubonianie się odezwali. Wzgórze Papieskie (fakt "Wzgórze Wichrowe"), tylko nazwa, a reszta bida. Brak jakiegokolwiek drzewostanu, stare asfalty i pękające nowe drogi i chodniki masakra, deweloperzy tylko w górę idą, a wokół bagno. Luboń na minusie ok, ale ktoś nad tym stanem pieczę sprawuje. Rozumiem, że narzekać łatwo, ale ładnie to w naszym mieście nie jest. Były wybory wszyscy biegali, teraz cisza, tak jak z czystym powietrzem, minie wiosna i byle do zimy.

No w końcu lubonianie się odezwali. Wzgórze Papieskie (fakt "Wzgórze Wichrowe"), tylko nazwa, a reszta bida. Brak jakiegokolwiek drzewostanu, stare asfalty i pękające nowe drogi i chodniki masakra, deweloperzy tylko w górę idą, a wokół bagno. Luboń na minusie ok, ale ktoś nad tym stanem pieczę sprawuje. Rozumiem, że narzekać łatwo, ale ładnie to w naszym mieście nie jest. Były wybory wszyscy biegali, teraz cisza, tak jak z czystym powietrzem, minie wiosna i byle do zimy.

Luboń to betonowa pustnia,a NCL to będzie mieć drzewa i zieleń na muralach.Jesli taki sie znajdzie bez ogromnego okna,przez które mozna sasiadowi z naprzeciwka cukier pozyczac.

A dlaczego tak jest że Luboń to betonowa pustynia? Bo deweloperzy dostają dużą kasę za każdy metr kwadratowy mieszkania i garażu.Całą projektowaną przez architekta zielen wokół budynków mieszkalnych mają w doopie!Wysoka Komisja a Urzędu Miejskiego w Luboniu, która dopuszcza budynek do eksploatacji pewnie też daje się zbyć zapewnieniem że zieleń później będzie! i budynek dopuszcza.W czasach mojej młodości mieliśmy w podstawówce wychowawcę który nas namawiał żeby każdy chłopak a w przyszłości mężczyzna jak założy rodzinę i urodzi się jemu chłopiec zdobył sadzonkę drzewa i gdzieś powiedzmy w jakimś odwiedzanym podczas spacerów miejscu poza miastem ją posadził!Tak zrobiłem i dzisiaj z dumą patrzę na mojego już dorosłego syna i drzewo o grubości ok.40cm które kiedyś posadziłem!Powiem więcej-drzewo to widzę z okien mojego bloku!I co można ?-można!

Można? Można. Co na to UM, co na to rozpasana deweloperka? Pojezdzić trochę, podpatrzeć jak to się robi gdzie indziej, a nie "walić" blok na bloku zapominając o parkingach (sorki są, ale te nowe to ciasnota), zieleni. Najpierw powstają media, drogi (asfalty!), nawet można pozbruk układać odwrotnie aby błocka nie rozwozić. Można można.

Dziś jest 27.02.2019 licznik na e-luboń.pl pokazuje jak Państwo widzicie zanieczyszczenie na poziomie 94,41 i krzyczy komentarzem, że przebywanie na dworze jest niezalecane. Strach wychodzić myślę sobie. A tymczasem Dorota Gardias (TVN) podaje również dziś 27.02.2019 zaraz po "Wiadomościach", że w całej Polsce mamy dziś stan dobry lub średni! Sprawdzam jeszcze w internecie, faktycznie słowa Gardias się potwierdzają. Co jest?! Drogi e-luboniu.pl co z Tobą? Straszysz? czy o co Ci chodzi, że podajesz ludziom nieprawdziwe informacje wywołując nieuzasadniony lęk i poczucie zagrożenia?

Czy aby na pewno. Jak widać na na załączonej mapie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current Inspekcja Ochrony Środowiska, raczej nie jest tak dobrze jak byśmy chcieli.

Pewnie dla Dorota Gardias zwrot "w całej Polsce" oznacza w Warszawie.

No tak, jak e luboniowi brakuje argumentów to atakuje się kompetencje a choćby i samej Gardias...

W sumie to interesuję mnie jaką wiedzę, umiejętności oraz kompetencji posiada Gardias w obszarze ochrony środowiska.
Zapewne posiada takowe z obszaru pedagogiki przedszkolnej oraz animatora i menedżera kultury takie ma wykształcenie.

i tylko na e luboń wybitni profesjonaliści?!

Połowa z sześciu mierników w Luboniu wg. Syngeos podaje, na teraz, aby lepiej pozostać w domu. Lepiej sobie uśredniać, ale i tak z daleka widać piękną zorzę polarną (żart, ale i tak to chyba dziś z tą zorzą) wydobywającą się z kominów niektórych gospodarstw.

no cóż, sprawdź sobie https://powietrze.poznan.wios.gov.pl/. Jak widać jest dobrze w całym województwie, a w Luboniu na pewno. Więc po co ta nagonka?

Gdyby tam wskazane były również punkty pomiarowe z wartościami w Luboniu, ale ich niestety brak więc niestety strona nic nie wnosząca.

jest dziś dobrze nawet w Luboniu

Jedynym pocieszeniem jest wiatr, gdy go brak jest masakra. Obecnie wieje z zachodu, ale dla mnie wszystko jedno. Wokół mnie są zabudowania parterowe i czy zima czy lato (latem grzanie na ciepłą wodę) mam "czystego" powietrza nadmiar, wszyscy palą wiadomo czym.

Też tu mieszkam i tego nie potwierdzam. Te liczniki to chyba przy kominach postawili.

Tzn.?

Wszystko zależy w jakim miejscu zainstalowany jest czujnik. W jednym obszarze może być smog a w innym niekoniecznie. Wystarczy, że z kilku kominów poleci dym i czujnik może pokazać wysoki odczyt.

Zgadza się.
Punkty (chyba że jest inaczej.):
Luboń SP 1 Maja 10
Luboń SP Armii Poznań 27
Luboń SP Żabikowska 40
Luboń - LOSIR Hugona Kołłątaja 2
Luboń UM plac Bojanowskiego 2
Szkoła Podstawowa nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu ul. Poniatowskiego 16 62-030 Luboń.
Zawsze będą osoby za i przeciw, to znaczy, że są wśród nas doświadczani stałym zadymianiem, jak również dziwiącym się czy to możliwe, że to brednie. Luzna dyskusja wskazana, lecz wnioski jakie? Co robić? Konfidencjonalizm raczej mile nie widziany, a temat wspólnotowo szeroki.

Odczyty są raczej zgodne.

U mnie wygląda to tak w okresie grzewczym filtr powietrza w rekuperatorze z
włókninami filtracyjnymi G3 + F5+F7 zapycha się po około 1.5 miesiąca dla przepływ powietrza 70 m3/h. Ten sam filtr poza okresem grzewczym muszę wymienić po ponad 3 miesiącach przy przepływie 120 m3/h.
Nie potrzebuję czujników by stwierdzić że stan powietrza zimą jest zdecydowanie gorszy niż latem.

Bez komentarza. Fakty.

Gratuluję Luboniowi (nie tylko bo inne miejscowości nie gorsze) przekroczenia norm od 290 do 498 %.