Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Segregacja śmieci - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zadał pytania dotyczące segregacji śmieci.

Jakie przepisy regulują:
1. Konieczność segregacji śmieci do worków?
2. Wielkość dostarczanych nam worków? Obecnie dostarczane worki w dużych gospodarstwach domowych wg mojej wiedzy są niewystarczające i powodują konieczność wystawiania wiekszej ich liczby. Takie działanie niewiele ma do wspólnego z szeroko rozumianą ekologią.
Czemu nie możemy segregować śmieci np. do kubłów luzem?
Czy dostarczane nam worki są biodegradowalne?
Co się z nimi dzieje po dostarczeniu odpadów do miejsca segregacji?
Czy to prawda, że śmieci papierowe i plastikowe są mieszane i dopiero w sortowni rozdzielane na odpowiedniej tasmie? - pyta Mieszkaniec.

List przekazaliśmy do UML. Poniżej publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy. 

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące segregacji odpadów we workach uprzejmie informuję, że w zabudowie jednorodzinnej surowce wtórne zbierane są we workach zgodnie z §24 uchwały z dnia 4 lutego 2016 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń. Odnośnie odpadów ulegających biodegradacji od dnia 1 maja 2020 r. nastąpi zmiana sposobu zbierania tych odpadów. Jednocześnie informuję, iż Urząd Miasta Luboń ze stosownym wyprzedzeniem poinformuje mieszkańców o nadchodzących zmianach.

Wielkość worków została uregulowana w § 22 ust. 2 pkt. 4 wyżej wskazanej uchwały, przy czym worki na papier i plastik mają większą pojemność (120 l), natomiast worki na szkło i odpady zielone mają mniejszą pojemność, by uniknąć sytuacji, w której worki przepełnione odpadami stałyby się zbyt ciężkie i pojawiłaby się trudność z ich odbiorem. Dostarczane worki nie są biodegradowalne, gdyż koszt zakupu worków ulegających biodegradacji jest ok. 10-krotnie większy niż standardowych worków z polietylenu. Zastąpienie systemu workowego systemem pojemnikowym wiązałaby się z poniesieniem przez mieszkańców dodatkowych kosztów związanych z zakupem pojemników. Przy założeniu, że koszt jednego nowego pojemnika o pojemności 120 l wynosi około 100 zł, dodatkowe koszty przypadające na każde gospodarstwo wyniosłyby co najmniej 300 zł. W okolicznych gminach system workowy także funkcjonuje, z racji tego iż jest tańszy.

Worki po dostarczeniu do miejsc segregacji są rozrywane, zawartość jest wysypywana, natomiast same worki są kierowane do recyklingu jako osobna frakcja (folia polietylenowa bezbarwna). Zgodnie z obowiązującymi zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń oraz zgodnie z zawartą umową na odbiór i zagospodarowanie odpadów z nieruchomości zamieszkałych papier i plastik z tych nieruchomości będą zbierane razem do dnia 30 kwietnia 2020 r. Odpady te trafiają do sortowni, gdzie są rozdzielane na poszczególne frakcje i doczyszczane przed transportem do recyklerów.

Kamila Mazurek
Urząd Miasta Luboń

izi

Odpowiedzi

Szanowny Mieszkańcu przecież Ty też nie musisz segeregowac plastiku i papieru w oddzielne worki. W Luboniu to są łączone śmieci co osobiście uważam za plus.

A czy redakcji coś wiadomo odnośnie wywozu bio odpadów i konieczności wyposażenia się w kubeł od przyszłego roku?

...kosztują nas te worki, skoro kubły są nieopłacalne? Kwoty poproszę. Moim zdaniem gdyby miasto rozpusali przetarg na dostawę kubłów, na pewno wartość 1szt. bylaby nuzsza niz 100zl.
Jako to zmiana od 1 maja 2020, proszę już teraz o szczegóły. Podwyżki też będą jak w tym roku?
Informacja, że worek biodegradowalne jest 10x droższe od zwykłego jest mało precyzyjna. Ile kosztuje worek biodegradowalny?
Informacja, że coś gdzieś funkcjonuje nie jest zbyt dobrym argumentem. Czy miasto Luboń musi ze wszystkim działać jak inni? Jeśli sąsiad pali opony i daje to ciepło, to ja też mogę? Przecież to funkcjonuje. Mogę też tak podejść do tematu.

Zgadzam się z Tobą w 100%! Jednorazowy zakup kublów, nawet za tę cenę to chyba nie aż taki wydatek. A segregacja do kubła jest o wiele łatwiejsza i sensowna (bo worki ze śmieciami też trzeba gdzieś przechowywać itp.). I też chętnie się dowiem jaki jest koszt tych dwóch rodzajów worków (bo może ceny kształtują się tak: worek nieekologiczny 0,10 zł, worek biodegradowalny 1,0 zł!)

A teraz popatrz na swoje odpady i zobacz ile wyprodukowałeś worków z zielonym/plastikiem/szkłem i pomyśl czy zmieściłbyś to do jednego kubła.

Jestem ciekaw, czy te wszystkie plastiki i kartony/papiery zmieścisz do jednego kubła...? Pewnie nie, tak więc albo musiałyby stać dodatkowe kubły (tzn plastik x 2, zmieszane x 1, makulatura x 2, szkło x 1 ) albo musiałyby być odbierane częściej - jedno i drugie wyjście powoduje wzrost kosztów, nie wspominając o tym, że taka ilość kubłów na pewno pozytywnie wpłynie na wygląd posesji... Zamiast się cieszyć, że można pakować makulaturę i tworzywa w jeden wór to jeszcze marudzicie...

Oczywiście, że zamieszczę. Jeśli wielkość kubła będzie też zależna od liczby mieszkańców w gospodarstwie, to dam radę. Jest coś takiego jak zgniatanie plastików, darcie kartonów, kartek itp. Teraz mam jeden pełen worek z plastikiem i jeden z papierem. Rzadko bywa abym miał więcej - przy 6 osobach w gospodarstwie.

a reszta kominem...........

Widzę że w odpowiedzi UM udzieliła się nie miła i nie empatyczna kierownik wydziału , która dzięki swojemu braku umiejętnościom międzyludzkich w kontakcie face to face stara się chwalić odpowiedzią typu kopiuj wklej.