Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Amatorski pomiar zanieczyszczenia powietrza w Luboniu

1,13 - Bardzo niski
Warunki idealne do aktywności na zewnątrz.

PM10

PM25

ostatnie odczyty

0,84 μg/m³

1.68%

2020-06-01 11:01

0,46 μg/m³

1.84%

2020-06-01 11:01
średnia z ostatniej godziny

0,91 μg/m³

1.82%

2020-06-01 11:01

0,68 μg/m³

2.72%

2020-06-01 11:01
CAQI

0,91

2020-06-01 11:01

1,13

2020-06-01 11:01
średnia z wczoraj

PM10
1.67 μg/m³
3.34%

PM2.5
1.46 μg/m³
2.92%

Co to jest pył zawieszony PM25 i PM10

Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio a takich źródeł jak pożary, unoszenia się pyłu z palców budów, dróg niepokrytych asfaltem, procesów spalania. (źródło WIOŚ Poznań)

Czym to grozi

Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi. (źródło WIOŚ Poznań)

Indeks CAQI

Aby przedstawić sytuację dotyczącą jakości powietrza w europie w porównywalny i łatwy do zrozumienia sposób, wszystkie szczegółowe pomiary są przekształcane w jedną względną liczbę: Common Air Quality Index (CAQI). Na skali od 0 (powietrze czyste) do 100 (powietrze zanieczyszczone) łatwo można odczytać jakość powietrza. CAQI mierzony jest w 3 przedziałach czasowych:

  • Godzinowym, który opisuje o pomiary z ostatniej godziny.
  • Dziennym, który oznacza wczorajszą ogólną sytuację dotyczącą jakości powietrza, w oparciu o wartości dzienne, aktualizowany jest raz dziennie.
  • Rocznym, który określa ogólne warunki jakości powietrza w mieście w ciągu roku.
Skala CAQI:
0-25 - Bardzo niskiWarunki idealne do aktywności na zewnątrz.
25-50 - NiskiMożna bez obaw przebywać na zewnątrz
50-75 - ŚredniJeśli to możliwe, to lepiej pozostać w domu
75-100 - WysokiPrzebywanie na zewnątrz jest niezalecane
>100 - Bardzo wysokiJakość powietrza jest już niebezpieczna dla zrowia

Informacje o stacji pomiarowej

Pomiar prowadzony jest w "Starym Luboniu".
Dane odczytywane są co 1 minutę, osobno dla każdego rodzaju pyłu (PM10 i PM25). W ramach jednego pomiaru dane z miernika odczytywane są w trybie ciągłym przez minutę, pomijane są wartości skrajne i liczona jest następnie średnia arytmetyczna z pozostałych odczytów. Jednocześnie, po każdym z odczytów obliczana jest średnia arytmetyczna pomiarów z ostatniej godziny. Na podstawie średnich wyznaczany jest Common Air Quality Index (CAQI)

Przyrządy pomiarowe to:

  • Plantower PMS3003 - miernik pyłu zawieszonego. Przed pomiarem powietrze jest ogrzewane aby wyeliminować błąd związany z wilgotnością powietrza
  • SI7021 - sensor mierzący temperaturę i wilgotność powietrza
  • BME280 - sensor mierzący ciśnienie atmosferyczne

Link zewnętrzne

Więcej informacji o pomiarze jakości powietrza: Inne amatorskie stacje pomiaru jakości powietrza:

Skala przeliczenia PM10 i PM25 na Indeks CAQI


Dane prezentowane na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny.

Odpowiedzi

Zarówno pył PM 10, jak i pył PM2.5, powstaje tylko i wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych, posiadających elektrofiltry. Jeszcze nie widziałem chaty z piecem i kominem z elektrofiltrem.

Ten wpis to chyba jakaś prowokacja? Wszyscy już dookoła krzyczą że PM10 i PM25 są szkodliwe, że powstają m.in. w wyniku spalania węgla w marnych piecach. A tu takie coś. Mówienie, że czegoś nie ma, nie sprawi, że to coś zniknie.
Tak przy okazji to w wyniku spalania powstają jeszcze inne szkodliwe związki, nie tylko pyły. Te są najbardziej widoczne w postaci smogu.

Żeby tylko węgiel palili. W tych piecach palą wszystko, co pod rękę wpadnie. Na niektórych ulicach w Luboniu smród jest nie do wytrzymania. Ludzie obudźcie się!!! Tym, czym palicie w piecu, to nie wasza prywatna sprawa, wszyscy wdychamy to "raczysko"!!!

wyprowadz sie do Puszczy Noteckiej albo na Hawaje !!

Wpis ukryty - naruszenie dóbr osobistych

Gratuluję dowcipu, jak ktoś z bliskich będzie umierał na wskutek chorób układu oddechowego to rozumiem, że wyślesz go do puszczy lub na Hawaje

Gratuluję rozwiązania problemu. Ja raczej walczyłbym że smogiem kontrolując tych co palą w kopciuchach śmieci i trują sąsiadów

Łukasz co za bzdury piszesz!!!. Szkodliwy pył PM10 i PM2.5 powstaje po prostu w wyniku spalania czegokolwiek w tym np. węgla i drewna, a w przypadku Lubonia głównie z indywidualnego ogrzewania budynków. Niestety władze Lubonia nie robią praktycznie nic żeby ograniczyć liczbę pieców na węgiel i inne paliwa stałe na rzecz gazu ( np dopłaty dla mieszkańców na wymianę takich instalacji) . A jako, ze Luboń jest w pierwszej setce najbardziej zagęszczonych miast w Pilsce pod względem zaludnienia to powietrze mamy fatalne. Bardzo dziwi mnie dzisiejszy pomiar, bo wychodząc z domu na chwile cała kurta i włosy momentalnie smierdzą dymem - więc jakoś powietrza jako opisana na dziś jako "dobra" to chyba propaganda władz Lubonia!. Powietrze w Lubonia jest fatalne.

 Bardzo dziwi mnie dzisiejszy pomiar, bo wychodząc z domu na chwile cała kurta i włosy momentalnie smierdzą dymem

CHYBA CHŁOPIE NA ŚLĄSKU MIESZKASZ I COŚ CI SIĘ POJ....ŁO 

MIESZKAM W LUBONIU 47 LAT I JAK DZIAŁAŁY FOSFORY ZIEMNIACZANE A LUDZIE POLILI NAWET OPONY TO JAKOŚ NIE ŚMIERDZIAŁEM DYMEM 

Chyba ci odbiło! Pyły PM 10 i PM 2.5 powstają w zakładach przemysłowych ale też w gospodarstwach domowych.

Każdy wie, że pyły PM 10 i PM 2.5 powstają w zakładach przemysłowych ale też w gospodarstwach domowych.

Panie Łukaszu co za bzdury Pan pisze. Pył PM 10 i 2,5 powstaje również przy spalaniu węgla i drewna w domach jednorodzinnych.
Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

A skąd Wy ludzie wiecie czym ludzie palą w tych piecach? A może wszyscy palą drewnem i węglem? Jak mnie wkur.. takie bezpodstawne pierd....

Zgadza się , ja mam piec podpalany od góry i znajomi również wymienili z uwagi na oszczędność opału a także inne zalety ale ..... przy ciężkim powietrzu dymi się tak samo . Zależy to od pogody , czasami sobie pyka prawie nic nie widać a czasami kopci niesamowicie. Węgiel i drewno kupujemy na składnicy , segregujemy śmieci . Wydziwiają co niektórzy z nudów, robią zdjęcia , donoszą a potem zdziwienie że nic nie wykryto ?

No i brawo tylko z tym że z ochrony środowiska naukowcy stwierdzili że palenie od góry jest też szkodliwe w tym roku A w zeszłym roku mówili co innego. Byłem na spotkaniu w sprawie dotacji i smogu

HA HA HA! Pyły? Tylko z fabryk? Co za BZDURY Łukasz piszesz!

Najlepiej kupić sobie mobilną stacje pogodową z pomiarem pyłów zawieszonych np. coś takiego: http://stacje-pogody.pl/artykul_oregon_air_urzadzenie_do_monitoringu_jak...

Thanks for the info about the air quality, since there are no more monitoring about PM2.5 in Poznan. I believe it's the result of this new campaign (atmosfera dla poznania), as they want to show people that everything is clean by mesuring only PM10 which are not the main threat in Poznan.
People should be more aware about the Air quality and its consequences.
Please keep monitoring and informing.

Od kilku dni wskazania czujnika pokazują, że mamy chyba najtragiczniejszą sytuację w tym sezonie pod względem jakości powietrza. Ogromne stężenie zarówno PM10, ale przede wszystkim najbardziej niebezpiecznego PM 2.5 utrzymują się na prawie niezmienionym poziomie. Mając nieszczelne okno lub drzwi nie sposób oddychać w mieszkaniu. Szczególnie w nocy czuć, że wciąga się węgiel przez nozdrza. Skutki zdrowotne będą opłakane. Mam nadzieję, że Władze Miasta doprowadzą do skutecznego egzekwowania nowego prawa przez Straż Miejską, a zapowiadane analizy popiołu z palenisk staną się rzeczywistością.

Władze nie doprowadzą do skutecznego egzekwowania prawa a analizy popiołu z palenisk nie staną się rzeczywistością..Nie mam złudzeń.
Jakie priorytety mają władze ? - nie nam maluczkim to wiedzieć. Z pewnością nie jest to ani stan dróg ani jakość powietrza. Pisanie o tym co Luboń robi w sprawie smogu to nie jest to samo co działanie w tym zakresie.
Ubolewam, że to kolejne popołudnie kiedy chciałabym wyjść na krótki spacer - wskaźnik czujnika jest bezlitosny......

Czy Redakcja mogłaby podać przybliżone miejsce lokalizacji czujnika (ulicę) ? Czy planowane jest włączenie do systemu kolejnych urządzeń, tak aby można było porównać jakość powietrza w różnych częściach miasta ? Jestem przekonany, że sprawdzając nawet organoleptycznie to właśnie Stary Luboń jest największym siedliskiem smogu ...

Czujniki są także na Pl.Bojanowskiego. W Starym Luboniu lokalizacja to rejon ulicy 3 Maja i Dąbrowskiego.

Ludzie chyba mają w D... tą całą kampanie anty smogową, wieczorem jak się wyjdzie w lasku na ulice po 18 to jest aż siwo od zadymienia. Masakra!

Dlaczego nie mówi się o technice rozpalania kotłów "od góry"?
Jest to najprostszy i najtańszy sposób na ograniczenie ilości syfu wyrzucanego z komina. Ogranicza się także ilość spalanego paliwa. Taka zmiana wymaga mentalnego przestawienia - i tutaj wiele starszych osób tego nie czuje. Jeżeli ktoś całe życie rozpalał od dołu, to ciężko się przestawić. Oczywiście na początku jest to kłopotliwe bo węgla nie można dorzucać na żar. Trzeba albo wypalać cały wkład do zera (lepsza metoda) lub dokładać węgla obok żaru (trochę gorzej).
Polecam jedną z wielu stron o tematyce palenia od góry czysteogrzewanie.pl
Wiele cennych artykułów i porad - nie tylko o paleniu od góry. Trzeba zacząć od siebie i edukować najbliższe otoczenie.
Żadne dofinansowania nie rozwiążą problemu, gdyż jest to kropla w morzu.

Mówi się, mówi. Wydaje mi się, że niedowiarków przekonałby pokaz w realu porównujący obie metody. Tak robi np. Gdynia i Gdańsk, choć u nich mocniej wieje i problem ze smogiem jest mniejszy
http://e-lubon.pl/news/2018-02-18/metoda-rozpalania-od-gory-oszczedniej-...
http://e-lubon.pl/news/2018-02-24/mieszkancy-truja-co-na-straz-miejska-l...
Pozdrawiam

Nie jest wcale lepsze porównywalne jak od dołu byłem na spotkaniu w zeszłym tygodniu w szkole podstawowej nr 1 i mówili w tym roku że jest szkodliwe A w zeszłym roku mówił odwrotnie że zanieczyszczenia porównywalne z gazem 

Ja też tego nie rozumiem, przecież to takie proste. Ale trzeba ludzi uświadamiać na wszelkie sposoby, że można rozpalać od góry i jest to TAŃSZE palenie, ZDROWSZE palenie i DŁUŻSZE palenie. ROZPALAJCIE OD GÓRY!! Dla własnego portfela jeśli nie dla środowiska, nasze płuca i naszych dzieci Wam za to podziękują.

Mam pytanie jak mam odczyt PM1.0, PM2.5, PM10 to jak z tych danych wyliczyć AQI?

Przeliczenie odbywa się liniowo osobno dla każdym przedziału CAQI, zgodnie z tabelą przeliczeniową podaną na końcu opisu Przykładowo dla PM10:

PM10 <= 25  -> CAQI_PM10 = PM10

25 < PM10 <= 50 -> CAQI_PM10 = PM10

50 < PM10 <= 90 -> CAQI_PM10 = 50 + (0,625 * (PM10 - 50))

90 < PM10 <= 180 -> CAQI_PM10 = 75 + ( 0,27 * (PM10 - 90))

180 < PM10 -> CAQI_PM10 = PM10 - 80

Jest to pewne uproszczenie, ale istotny jest przedzial w którym mieści się odczyt. Przeliczanie służy pokazaniu trendu na wykresie.

Mamy już kwiecień, temperatury na zewnątrz są już wiosenne, a ludzie nadal palą w ,,kopciuchach" ! Wczorajszy poziom zanieczyszczenia znów osiągał apogeum... Kiedy to się wreszcie się skończy ? 

Sam widzisz człowieku co warte są te amatorskie pomiary czystości powietrza !Mało kto przepala w piecu a liczby alarmują !Po prostu jest to bicie piany!

to właśnie potwierdza, że problem smogu jest bardzo istotny i obecny nawet wiosną (wskazania pokrywają się z czujnikami profesjonalnymi w innych lokalizacjach). Cieszmy się latem, do zimy jeszcze daleko :) Miejmy nadzieję, że w kolejnym sezonie będzie lepiej. 

A dla czego nie zajmiecie sie zlewnia scieków w luboniu na skraju świerczewa . kto to widział zeby takie cos było w centrum miasta 

Jednym i drugim trzeba się zająć... A ze smogiem jest tak, że mija kolejny rok, g...o w temacie się zmieniło,a władze wieszczą poprawę. Tylko Pan Bóg im na złość robi bo wiatr nie wieje i statustyk poprawić nie będzie można. Nie po to nie palę papierosów, żeby śmierdzieć po powrocie z dworu. I tylko dzieci żal, że mają takie wspaniałe wzorce wśród dorosłych

Brawo na prezydenta

Stworzcie aplikacje, jest bardzo potrzeba mieszkancom

Czy byłaby możliwość udostępniania także pomiarów ciśnienia atmosferycznego ? 

WIĘKSZOŚĆ DOMÓW JEDNO RODZINNYC W LUBONIU TO STARE BUDOWNICTWO A WY PISZECIE O GOTŁACH GAZOWYCH  CZY ZDAJESZ SOBIE SPRAWĘ JAKI KOSZT MIESIĘCZNY JEST ZA ZUŻYCIE GAZU W TAKIM DOMKU I MIESZKAM W LUBONIU 46 LAT I JAKOŚ WŁOSY I UBRANIE MI JESZCZE NIE PRZEŚMIERDŁÓ PO SPACEŻE A MIESZKAM W DOLNYM LASKU SZKODA ZE NIE MOGĘ PRZYTOCZYĆ TU KILKA EPITETÓW W TWOJIM KIERUNKU

No tak, wszystko drogie to trzeba zaoszczędzić na ogrzewaniu.. Najlepiej palić śmieci to i za wywóz mniej się zapłaci.. Przecież jest dużo rozwiązań wystarczy tylko chcieć. Brawo dla Pana za mądre podejście do sprawy. A to również nie chodzi o " prześmierdnięcie" ale o to jakim syfem oddychamy... Mentalność starszego pokolenia, po prostu trujecie młodsze pokolenie. Bardzo dziękujemy!

"...MIESZKAM W LUBONIU 46 LAT I JAKOŚ WŁOSY I UBRANIE MI JESZCZE NIE PRZEŚMIERDŁÓ PO SPACEŻE A MIESZKAM W DOLNYM LASKU..."

 

"A to również nie chodzi o " prześmierdnięcie" ale o to jakim syfem oddychamy... 

Mentalność starszego pokolenia, po prostu trujecie młodsze pokolenie. Bardzo dziękujemy!"

 

"Dlaczego nie mówi się o technice rozpalania kotłów "od góry"?

Jest to najprostszy i najtańszy sposób na ograniczenie ilości syfu wyrzucanego z komina. Ogranicza się także ilość spalanego paliwa. 

Taka zmiana wymaga mentalnego przestawienia - i tutaj wiele starszych osób tego nie czuje. Jeżeli ktoś całe życie rozpalał od dołu, 

to ciężko się przestawić. Oczywiście na początku jest to kłopotliwe bo węgla nie można dorzucać na żar. Trzeba albo wypalać cały wkład 

do zera (lepsza metoda) lub dokładać węgla obok żaru (trochę gorzej).

Polecam jedną z wielu stron o tematyce palenia od góry czysteogrzewanie.pl

Wiele cennych artykułów i porad - nie tylko o paleniu od góry. Trzeba zacząć od siebie i edukować najbliższe otoczenie.

Żadne dofinansowania nie rozwiążą problemu, gdyż jest to kropla w morzu."

 

Cytaty wycięte specjalnie celem odniesienia się choć częściowo do tematu jakim jest pomijany (tak uważam) przez nasze władze (niestety) 

czyli do tematu smogu. Wszyscy mamy rację i też w niektórych tematach racji nie mamy, gdyż jacy z nas specjaliści. A jedno też jest ważne

aby grzeczniej się do siebie odnosić. 

Do rzeczy. Przykro mi bardzo, ale wchodzący do domu pies po zaledwie pół godziny spedząnej na dworze

śmierdzi wędzarnią!!. 

Znajomi mnie odwiedzający za każdym razem są w szoku jak tak może śmierdzieć!! 

Nie idzie wywietrzyć domu!! 

Kłęby dymu kotłujące się wzdłuż i wszerz po ścianach sąsiadujących z sąsiadami przykrywają zaparkowane samochody!! A to kilka merów.

W związku z czym chodzi niestety o prześmięrdnięcie i to czym oddychamy!! I to wszystko nie tylko wynik działań starszym, 

ale również i młodych ludzi, którzy wydawać by się mogło, że bardziej rozgarnięci itd., ale niestety!! 

Mało tego palą płytami, śmieciami (smród palonego plastiku) bez zwracania jakiejkolwiek uwagi

na to co dzieje się na zewnątrz. SKANDAL SKANDAL SKANDAL. Wymyślam? Nie sądzę. Żaden kit.Tak właśnie jest. Pisałem już na innym, 

mniej aktywnym forum o swoim zdenerwowaniu co do sytuacji w naszej miejscowości.

Zgadzam się zupełnie z użytkownikiem "Marian" o sposobach rozpalania pieca od góry. Dużo tego jest w internecie!!! (Co na to młodzi internetowcy

którzy mogliby temat złapać i podszkolić osoby starsze, jak miasto nie chce) oraz wiele o tym pisano w prasie (a nie jest to trudne). Koszty 

wymiany pieców to jeden problem, (który w Luboniu już chyba dotacyjnie się skończył i tak wymieniono tylko 50 szt (może się mylę)), 

ale drugim jest docieplenie budynku. Całośc jako temat jest dużym problemem, zwłaszcza dla osób starszych. 

Ale jakie są dobre rady? Myślę, że miasto jest mało aktywne!! No i chyba nasze służby, które służą do zamykania bram

na placach zabaw. Gdzieniegdzie osoby piszą o potrzebnej burzy muzgów. OK. Ale jak się widzi powietrze, a właściwie nie widzi na zewnątrz

to ręce opadają. Plus to jakie podejście ma nasz rząd do zielonej energii czy smogu w kraju, zupełnie siły opadają.

Suma sumarum. Dom śmierdzi dymem mimo zamkniętych okien. Odczuwalna jest również różnica w powietrzu jeżdżąc po Luboniu, są miejsca lepsze

i gorsze. Szlak mnie bierze na taką sytuację, i sądzę, że tematu zostawić nie można, ale faktycznie potrzebne są konkretne kroki nas wszystkich.

Minie ten rok, kolejny i będzie jak było. Wiele osób podaje, że ma pomysły na obecną sytuacją, może i faktycznie przysłowiowa burza mozgów byłaby wskazana.

Łatwo tu się wszystkim nam pisze, a czynów nie widać, chyba że się mylę.

Pozdrawiam RR

Pseudo odpowiedź mi jakim cudem mniej zapłacę za śmieci jak obojętnie czy wezmą jeden worek plastików czy 10 tak samo zapłacę więc gdzie tu więcej płacę albo mniej.

A możesz powiedzieć ile setek Albo tyś dziennie przez nasze miasto przejeżďża samochodów gdzie są tu władzę wystarczy sprawdzić każdego nowego czy starego tak jak się robi kontrolę trzeźwości tak samo powinno być przeprowadzone badania składu spalin ale tego nie ma

Na Korczaka w Luboniu jest warsztat samochodowy i tam dopiero smrodzą. Palą najgorszym truciznami. Sami niedawno by się zaczadzili od tego syfu...

No i problemu nie ma wcale. Ciekawe. Większość z nas gdyby zaczęła podawać nazwy ulic miszkańców dotleniających inaczej wykaz byłby nie krótki. Wrcamy do domów ok. 16-18 godziny i zapomnieć już można o przewietrzeniu domu, itd.  Jestem na forach lubońskich i zawsze znajdują się ignoranci, ale są tak mało szkodliwi, że szkoda na nich czasu. Pytanie. Czy ktoś może wie jak można sprawdzić dane historyczne czujników na stronie Sygnus, jest ich sześć?

Przepraszam :  Syngeos

W Krakowie zakazano całkowicie palenia węglem i drewnem - https://krakow.onet.pl/krakow-zakaz-palenia-weglem-sa-pierwsze-kary/r2rv7t3 Kiedy w Luboniu będzie taki zakaz? Chociażby węglem..., bo jak narazie w Luboniu się pali byle czym. Przypominam - idzie jesień i sezon grzewczy.

Też uważam, że powinno się zakazać palić węglem..

Ponoć obowiązuje zakaz palenia miałem i osadami flotowymi w celu ogrzewania domów jednorodzinnych, ale nikt tego w Luboniu nie przestrzega. Mało tego, SM nie ma prawa, albo im się nie chce nałożyć kary (śmieszne wysokości) na handlujących tego typu "opałem" czyli trucizną.

Sezon grzewczy już właściciwe się rozpoczął stąd pytanie do redakcji kiedy zostanie uruchomiony czujnik smogu, gdyż obecnie pokazuje stan z czerwca 2019 ?

Czujnik wysiadł, pokazuje stare wskazania ...

Gdyby tylko ludzie nauczyli się palić "od góry" w piecach węglowych i drzewnych, co jest banalnie proste, NIE BYŁOBY SMOGU!!! Czysteogrzewanie.pl, poczytać i się DOWIEDZIEĆ! Rozpalanie od góry jest rozwiązaniem smrodu, smogu i pozwala oszczędzić NICZEGO nie kupując czy inwestując...

Strony