Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ostrzeżenie przed upałami!

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu informuje, iż od dnia 10 czerwca br. do dnia 12 czerwca br. do godziny 20.00 spodziewać się możemy upałów. W związku z tym wydano ostrzeżenie 2 stopnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%. 

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w poniedziałek od 29°C do 31°C, później od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C - czytamy w komunikacie IMGW.  

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00 - 13.00. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Temperatura powietrza 
* Zagrożenie życia 41 C
* Groźba udaru 39 C
* Wysychanie gruczołów potowych 38 C
* Reakcja systemu termoregulacji 35 C
* Próg upału 30 C

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Więcej cennych informacji znajdą Państwo w załączniku.

ZałącznikWielkość
PDF icon upal-poradnik-24062014.pdf461.51 KB