Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Otwarto wieżę widokową na Szachtach

Dzisiaj na poznańskich Szachtach (dawnych wyrobiskach gliny zalanych wodą, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego) został otwarty nowy punkt widokowy. Wieża ma 25 metrów wysokości i została zaprojektowana na planie trójkąta. Jest to konstrukcja stalowa z drewnopodobną obudową. Na jej szczyt prowadzą oświetlane schody. Na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania, Lubonia, Komornik oraz pobliskich terenów zielonych. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki. Budowa wieży to pomysł radnego Tomasza Wierzbickiego z Prawa do Miasta, który zgłosił w 2016 projekt w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Za tym pomysłem zagłosowało prawie 3,5 tysiąca osób. W sąsiedztwie wieży znajduje się dawna cegielnia oraz stawy Rozlany i Glabisa. Nie tak dawno zakończyła się również budowa pomostu rekreacyjnego na Stawie Rozlanym. Pomost ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą.

izi

Za piękne zdjęcia dziękujęmy Tomaszowi Przybyłek. 

Odpowiedzi

Wieża widokowa powinna być na Wzgórzu Papieskim, to byłby efekt.

To miłe że na wyciągnięcie ręki mieszkańcy Lubonia mają takie atrakcje. Szachty wciąż się rozwijają i chwała za to.Szkoda tylko że niewielki obszar Lubonia do którego przylegają szachty jest od lat zapomniany przez lokalne władze.Dojazd pod wszelką krytyką zarówno od strony Niezłomnych jak również ul Świerczewskiej. Każdy chyba widzi jak tam wygląda , wiocha w każdym calu .

spacerkiem sobie dojdziesz... ładną ścieżką... np. od Leszczyńskiej. Za chwilę zaczniecie płakać, że windy na górę nie ma

Ja nawet dojadę rowerem po tych wertepach, tylko trochę głupio korzystać z cudzego nie dając nic od siebie . Dla mnie to jest trochę niekomfortowa sytuacja , ale każdy ocenia z własnego punktu widzenia ?

Luboń już w 2016 roku włączył się budowę ścieżek rowerowych wokół Szacht: https://gloswielkopolski.pl/szachty-final-rewitalizacji-terenow-wokol-glinianek/ar/9763155
Nie siejcie negatywnej propagandy wybory już się skończyły. Polecam wypowiedź radnego Tomasza Wierzbickiego: – Spotykamy się dzisiaj na otwarciu wieży, ale tak naprawdę jest to symboliczne zakończenie prac, które trwały na szachtach przez kilka lat – zauważył Tomasz Wierzbicki z Rady Osiedla Świerczewo, wnioskodawca zwycięskiego projektu. – Z biegiem lat udało się zagospodarować ten teren. Rada Osiedla Świerczewo pozyskała na ten cel kilka grantów, podobnie jak Rada Osiedla Fabianowo – Kotowo. Swój wkład miało też miasto Luboń. Teraz zamierzamy się skupić na edukacji przyrodniczej – zapowiada.
Szkoda, że e-lubon jak zwykle temat zdawkowo opisuje.

Opisuje tak jak wszyscy. Szkoda, że ciągle ktoś ma jakieś "ale" do wszystkiego :(

Jak duży ten wkład Lubonia ? Do informatora miejskiego wystarczy ?

Chętnie poznamy liczby ile ostatecznie miasto tam zainwestowało i przy okazji co dokładnie.

Tak na prawdę Lubonia na nic nie stać, a dobrze wygląda jedynie w polityce informacyjnej urzędu.

Mam małe pytanko.Czy na stawie Rozlanym i na Gablisi można łowić rybki?Wiem że to nie jest już woda PZW.Moze ktoś wie co i jak w temacie?

kiedy ta wieża jest otwarta ?