Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Coraz więcej wilków w podpoznańskich lasach

Kilka dni temu poznańskie media informowały, iż 3,5 kilometra od Centrum Handlowego M1 w Poznaniu myśliwi natrafili na watahę pięciu wilków. Okazało się, że wilki te żyją w lasku za Swarzędzem.

Już wcześniej dostawaliśmy sygnały o tym, że wataha pięciu wilków zadomowiła się w lasku pod Swarzędzem. 17 stycznia 2019 roku jednak nasza fotopułapka potwierdziła te pogłoski. Nagraliśmy wilka – opowiada Marcin Kostuch myśliwy z Koła Łowieckiego nr 2 "Ratusz" w Poznaniu.

Do lasu znjadującego się przy ulicy Darzyborskiej chętnie udają się na spacery okoliczni mieszkańcy. Myśliwi, którzy doskonale znają ten teren, zwracają uwagę, że przez obecność watahy wilków zaczyna znacząco ubywać zwierzyny łownej. Lasek za Swarzędzem nie jest miejscem naturalnym do występowania wilka, jednak wilk to zwierzę chronione, dlatego obecnie nie można zwierząt płoszyć ani przenosić w inne miejsce. W tej chwili nikt nie potrafi dokładnie oszacować ile wilków występuje w Polsce. Tych zwierząt może być w całym kraju około dwa tysiące. W Poznaniu zwierzęta można spotkać na terenie Poligonu Biedrusko, Puszczy Zielonki i w Wielkopolskim Parku Narodowym, a ostatnio także we wschodniej części miasta Poznania.

Warto wspomnieć, iż już w listopadzie 2016 roku w nocy przy zabudowaniach znajdujących się przy ulicy Rzecznej w Luboniu pojawił się wilk.

Około 3.00 w nocy wilk widziany był w pobliżu zabudowań nad Wartą. Wszystkie psy w okolicy zaczęły strasznie ujadać - informował wówczas świadek zdarzenia.

Myśliwi wytłumaczyli nam wtedy, iż wilki znaczą swoje terytorium swoim zapachem. W wielu miejscach na ciele posiadają one gruczoły, produkujące substancje zapachowe zwane feromonami. Specyficzne sygnały węchowe pomagają zwierzętom rozpoznać, które osobniki były w danym miejscu przed nimi, albo znaleźć rozproszonych członków stada. Taki zapach zapewne wyczuwają też psy.

Spotykając wilka nie należy panikować, ale też należy zachować ostrożność. Leśnicy uspokajają mieszkańców, że wilki unikają ludzi i nie trzeba się ich bać. Do ewentualnej agresji w stosunku do człowieka może dojść jedynie w sytuacji, gdy poczują się one zagrożone lub kiedy są chore. Kiedy zauważy się wilka to ważne jest, aby nie uciekać. Ucieczka to najważniejszy sygnał, który wysyłamy drapieżnikowi potwierdzając, że jesteśmy ofiarą. Już w 2016 roku myśliwi informowali, że najprawdopodobniej za jakiś czas widok wilka w wielkopolskich lasach nie będzie nikogo dziwił.

Izabella Chodorowska

Odpowiedzi

I co???? trzeba zabić jak żubry, dziki, żurawie??? zostawcie je w spokoju. Dla wilka człowiek jest największym zagrożeniem i dlatego unika go jak ognia... Wilki sa pod ochroną a las to jest ich dom a nie nasz.. my jesteśmy w ty domu gościem i tak się należy zachowywać.