Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wynajmowanie sali - list do redakcji [odpowiedź z SP3]

Do naszej redakcji wpłynął list od Czytelnika, który poruszył w nim sprawę wynajmowania sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Luboniu.

Szanowna Pani Burmistrz,
Zwracamy się do Pani z prośbą o przyjrzenie się organizacji wynajmu sali gimnastycznej w zespole szkół przy ul. Armii Poznań (dawna SP3) na cele komercyjne. Z założenia sala taka po zakończeniu zajęć szkolnych powinna pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Lubonia. W poprzednich latach nie było problemu z wynajmem sali na okres jesienno-zimowy, w tym natomiast wszystkie dotychczasowe rezerwacje zostały anulowane i ogłoszone zostały nowe zapisy, które miały miejsce rankiem 12 lipca. Ze zdziwieniem i rozżaleniem stwierdzamy iż w błyskawicznym tempie zajęte zostały wszystkie terminy. Co najbardziej bulwersujące większość została przejęta przez podmioty świadczące odpłatne zajęcia. Na 15 godzin dostępnych terminów 6 zajęła szkoła aikido, 4 szkoła tańca a 2 szkółka piłkarska Lecha Poznań. Jedyne 3 godziny zostały rozdysponowane na 2 osoby prywatne. Nasza grupa osób niezrzeszonych, która do tej pory najmowała 1 godzinę tygodniowo została z niczym. Czy tak powinno być, że podmioty zarabiające na swej działalności mają pierwszeństwo nad zwykłymi mieszkańcami miasta i przejmują 80% terminów? Czy szkoła aikido albo szkoła tańca nie mogą zorganizować sobie zajęć chociaż przez połowę terminów w innej szkole (sp1 albo sp4)? Przecież nie potrzebują tak dużej sali, te we wspomnianych szkołach powinny być wystarczające. Zdajemy sobie oczywiście sprawę że te podmioty świadczą zajęcia dla dzieci i młodzieży z naszego miasta. Nie zgadzamy się natomiast na ich dyktat i wnioskujemy o udostępnienie dla grup niezrzeszonych co najmniej 3 dodatkowych godzin zajęć - pisze Czytelnik.

List przekazujemy do Urzędu Miasta Luboń wraz z odpowiedzią jaką otrzymaliśmy z Zespołu Szkół w Luboniu.

Szanowny Czytelniku!

Informuję, że:
- z uwagi na zwiększenie liczby zajęć sportowych w roku szkolnym 2019/20 dla uczniów Zespołu Szkół, liczba godzin przeznaczonych na wynajem została zmniejszona. W związku z tym nie wszyscy dotychczas wynajmujący mogli wynająć salę, co jest oczywiste. W poprzednich latach zajęć dodatkowych było mniej. Szkoła realizuje projekt „Uczeń z pasją”, w którym przyznano dodatkowe godzinna zajęcia sportowe,
- każdy wynajmujący został z wyprzedzeniem poinformowany o regulaminie wynajmu sal po zakończeniu umów z ubiegłego roku szkolnego. Rezerwacji, więc nie anulowano, umowy po prostu wygasły. Biorąc pod uwagę rozwijające się zajęcia sportowe dla uczniów, nie było możliwe utrzymanie dotychczasowej liczby wynajmów. Każdy na takich samych zasadach mógł salę wynająć, aż do wyczerpania limitu wolnych godzin. Liczyło się to, kto się pierwszy zgłosił.
- zajęcia aikido, czy taneczne, prowadzone są dla dzieci, najczęściej uczniów Zespołu Szkół mieszkających w pobliżu. Podmioty organizujące te zajęcia zgłosiły się, jako pierwsze i pierwsze salę wynajęły. Proponuje Pan, aby zostały one przeniesione do SP4, czy SP1. Być może dla Pan grupy jest to jakieś wyjście, jednak dla prowadzących wspomniane zajęcia niekoniecznie, inaczej nie wynajmowaliby dużej sali.
Wniosek o zwiększenie liczny godzin na wynajem, nie jest możliwy do zrealizowania – najpierw organizujemy zajęcia dla uczniów, później w miarę możliwości, udostępniamy miejsce innym.
Rozumiem Pana rozczarowanie, jednak szkoła nie jest w stanie wynajmować sal w innych godzinach.

Anita Plumińska-Mieloch
Dyrektor Zespołu Szkół

izi