Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Most połączy Czapury i Luboń

W kwietniu br. zadawaliśmy sobie pytanie czy most na rzece Warcie połączy drogę powiatową Poznań – Rogalinek w Czapurach i ulicę Armii Poznań – drogę wojewódzką 430 w Luboniu. Budowa mostu nie była wówczas przesądzona. Dzisiaj w Luboniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów, na której poinformowano, że projekt tego przedsięwzięcia uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a co za tym idzie rządową dotację na jego realizację w ramach programu "Mosty dla regionów". Jak zapowiedziano za trzy lata ma rozpocząć się budowa. Wartość inwestycji szacowana jest na 94 miliony złotych, która w 80% zostanie sfinansowana z budżetu państwa, a poprowadzi ją Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Pozostałe 20% kosztów poniosą wspólnie, przy równym udziale Starostwo, miasto Luboń oraz Mosina. Podczas konferencji Wiceminister Waldemar Buda – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przekazał Staroście Poznańskiemu Janowi Grabkowskiemu pozytywną opinię ministerstwa w sprawie budowy mostu nad rzeką Wartą. W konferencji uczestniczyli również Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, Wiceburmistrzowie Miasta Luboń Michał Popławski i Mateusz Mikołajczak, a także Przewodnicząca Rady Miasta Luboń Teresa Zygmanowska. Pierwszym krokiem realizacji inwestycji będzie wykonanie dokumentacji projektowej. Na przeprawie mostowej o długości 213 metrów ma powstać także ścieżka rowerowa. Inwestycja przewiduje budowę przystanków oraz pętli autobusowej. Przeprawa w Luboniu ma spełniać wymogi ruchu wysokotonażowego. Dodatkowo budowa drogi umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego – dzięki nowej przeprawie mostowej – skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur. Wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji potrwa kilkanaście miesięcy.

izi

Odpowiedzi

Dzięki tej "super" inwestycji Luboń będzie jednym wielkim zakorkowanym miejscem... Ten most nie jest przecież dla mieszkańców naszego miasta tylko dla tysięcy biedaków mieszkających w Czapurach, Babkach i w innych miejscach, z których nie mogą się w tej chwili wydostać przez Starołęcką. Brawo dla pomysłodawców tego projektu... :-(

Kolejny nie trafiony pomysł. Szkoda pieniędzy na te inwestycję. Powinno się odbyć referendum w tej sprawie A nie decydować za mieszkańców. Ten most będzie służył wszystkim tylko nie Luboniowi. Luboń będzie miał korki.

Luboń ma już korki...

Myślisz ze mieszkasz w Luboniu to jesteś lepszy np od mieszkańca Czapur lub Babek? Dno - totalne dno....

Wiocha i nic więcej

Gdzie ci biedacy z Czapur i Babek pracują, w Luboniu, że przewidujesz korki? W Mosinie, Komornikach? Myślę, że będzie to alternatywna droga tylko dla nielicznych. Ale skorzystać mogą lubonianie i mosinianie, krótsza będzie przeprawa na drugi brzeg Warty, o ile kogoś to urządza w drodze do pracy.

To będzie droga do węzła Dębina. Na Armii Poznań powstaną takie korki, że zablokowany zostanie cały dojazd do autostrady i Poznania.

Się wyprowadź jak Ci się nie podoba.

Wyprowadzka to dobre rozwiązanie, a już bardzo uszczęśliwisz ludzi mieszkając zdala od nich. Więcej samochodów, najlepiej po dziesięć na jedną rodzinę. Niemcy czekają, aby tylko zdjąć koc i sprzedać Polakowi.

Myślisz że jak ktoś ma 2 samochody to jeździ 2 x więcej niż gdyby miał jeden?Gratuluję pomyślunku!

do AS: Nie wiem skąd u Ciebie takie przekonanie o wyższości mieszkańców Lubonia nad mieszkańcami Czapur czy Babek, w Luboniu mieszkam od urodzenia i z roku na rok robi się tu coraz większe zbiorowisko ludzi od których wolałbym się trzymać z daleka. Idąc jednak tropem zarobków który z pogardą poruszyłeś sprawdziłem z ciekawości jak mają się dane GUS (2017r) dotyczące średnich zarobków na mieszkańca okolicznych gmin, oszczędzając Ci czasu na studiowanie geografii nadmienię, że Babki i Czapury są częścią gminy Mosina. Wartości podane w zł.

6 505,48 Poznań
5 032,21 Komorniki
4 777,39 Puszczykowo
4 017,61 Mosina
3 775,03 Luboń

Wychodzi na to, że gmina Luboń jest najbiedniejszą ze wszystkich znajdujących się w tym regione, oczywiście ja nie mam kompleksów z tego tytułu gdyż akurat moje zarobki wpłynęłyby pozytywnie na średnią zarobków w Poznaniu, ale nawiązując do Twojej wypowiedzi to największą biedę jaką tu zauważam to Twoją umysłową.

Mądry post, pozdrawiam

A, jeśli można spytać, od których ludzi chciałbyś się trzymać z daleka? Mieszkam w Luboniu od 13 lat, może jesteśmy sąsiadami. Ode mnie? To dopiero jest pogarda i bieda umysłowa.

Dołączam się również do w/w wypowiedzi. Luboń to stan umysłu. Wstyd!

Mysle ze zanim stanie się Pan/Pani znawca to trzeba wpierw skończyć odpowiednie kierunki i się znać na temat o którym toczona jest rozmowa. Przy tak fizyczna projektach szacuje się takie rzeczy i bierze wszystko pod uwagę, napewno specjaliści którzy się tym zajmowali postanowili oz będzie to dobra i potrzebna inwestycja. Nikt milionów nie przeznaczy na ten most sypiać bezmyślnie z rękawa...

Ciekawe czy ta inwestycja pójdzie w parze z modernizacją ul. Armii Poznań

Za jedną drogę będzie odpowiadać Powiat Poznański - Starosta Grabkowski - PO, za drogę wojewódzką (ul. Armii Poznań) Marszałek Województwa PO/PSL , będzie więc szansa dla Platformy aby pokazać, że nie ma naszego miasta w d...

Krótko i na temat: bez sensu wyrzucone pieniądze jak te na rekultywację wzgórza papieskiego (czytaj: górki nad śmietniskiem), nie lepiej przy okazji trwającej modernizacji A2 zrobić możliwość zjazdu i wjazdu na Starołękę?

No masz obcięło... (IZI zrób coś z tym w końcu...), a napisałem: bez sensu nie lepiej dać możliwość zjazdu i wjazdu na Starołękę z modernizowanej A2?

Most nie powstał nawet w wersji papierowej koncepcji - tylko zarys, propozycja, wymysł urzędasów.

Aby utrzeć nosa wszystkim wróżbitom psiej maści co już wiedzą jakie korki będą, dodam, że trzeba przed projektem i inwestycją wykonać badania ruchu, potrzeb, o sprawach technicznych, projektowaniu, kosztorysowaniu tego projektu nie wspomnę. Wielu zakłada, że most zakorkuje Luboń - pytanie ta wiedza pochodzi od jasnowidza z Człuchowa?

Już widzę jak z nudów mieszkańcy z Czapur z nudów bedą sobie jeździć po Luboniu - brednie i bzdura totalna.

Taki most rozwiązuje problem komunikacji przez Wartę, obecnie z Lubonia na Czapury w godz. szczytu to z 40-5omin a tak chwilę - nie wspomnę o odkorkowaniu i bezsensownym staniu w korkach od Dębiny przez most aż do ronda na Starołęce i przejeździe. Wielu Lubonian jadących w kier. Rataj czy Starołęki stoi 30-40min, możliwe że w najbliższej dziesięciolatce powstanie jakiś tunel czy wiadukt nad linia PKP na Starołęce i przepustowość rewelacyjna. Każda dodatkowa droga multiplikuje połączenia z różnymi kierunkami i zwalnia te odcinki dróg przez które obecnie kierowcy muszą nadrabiać kilometrów.

Jak zwykle PISiory robią sobie kampanie i nawijają ludziom makaron na uszy - nie ma żadnej sensownej koncepcji, pieniędzy - to badanie rynku połączone z kampanią i tyle.

Jakoś tak dziwnie kwestia mostu wraca w okolicach kampanii... W kwietniu byliśmy przed wyborami do Europarlamentu, a teraz czekamy na październikowe wybory do naszego parlamentu... Ciekawe, czy dzisiejsza wizyta w Luboniu autobusu PiS oznacza że P. Emilewicz ogłosi wszem i wobec, że PiS załatwił nam most ;)
Ale już tak na poważnie to nie gorączkowałbym się tak tą wiadomością, zważywszy, że "pozytywna opinia w sprawie budowy mostu", nie oznacza, że przyznane zostały jakiekolwiek środki, tylko uznanie, że most jest potrzebny. A to wiemy bez Ministerstwa. Teraz Ministerstwo czeka na dokumentację i dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję. Czyli jak znalazł na wybory prezydenckie :)

Jakoś tak dziwnie kwestia mostu wraca w okolicach kampanii... W kwietniu byliśmy przed wyborami do Europarlamentu, a teraz czekamy na październikowe wybory do naszego parlamentu... Ciekawe, czy dzisiejsza wizyta w Luboniu autobusu PiS oznacza że P. Emilewicz ogłosi wszem i wobec, że PiS załatwił nam most ;)
Ale już tak na poważnie to nie gorączkowałbym się tak tą wiadomością, zważywszy, że "pozytywna opinia w sprawie budowy mostu", nie oznacza, że przyznane zostały jakiekolwiek środki, tylko uznanie, że most jest potrzebny. A to wiemy bez Ministerstwa. Teraz Ministerstwo czeka na dokumentację i dopiero wtedy podejmie ostateczną decyzję. Czyli jak znalazł na wybory prezydenckie :)

doskonały banner - działa w obie strony

 

Nir wierzę w to co czytam, od dawna brakuje jakiejkolwiek dodatkowej przeprawy przez Wartę, a teraz jak pojawia się realna szansa na budowę takiej tak maruderzy nie chcą!

To nie są maruderzy tylko ludzie którzy z przyczyn ewolucyjnych nie byli dopuszczani do głosu do czasu rozpowszechnienia internetu.

nie dla Lubonia - nie widzę wartości dodanej w tej inwestycji dla naszej społeczności

 

A czy most ten ma być łączony z drogą która jest projektowana przez cały Luboń aż do Komornik ?

Problem w tym że przewiduje się budowę mostu, który będzie sfinansowany poczesci z budżetu Lubonia. Ja jako mieszkaniec Lubonia nie widzę interesu gminy aby dokładać się do tej inwestycji. Zwłaszcza że nie ma środków na budowę obwodnicy do Komornik, ani na rozbudowę Armi Poznań do dwóch pasów. Jako najbiedniejsza gmina mamy dosyć swoich problemów chociażby z brakiem szkół

Problem w tym że przewiduje się budowę mostu, który będzie sfinansowany poczesci z budżetu Lubonia. Ja jako mieszkaniec Lubonia nie widzę interesu gminy aby dokładać się do tej inwestycji. Zwłaszcza że nie ma środków na budowę obwodnicy do Komornik, ani na rozbudowę Armi Poznań do dwóch pasów. Jako najbiedniejsza gmina mamy dosyć swoich problemów chociażby z brakiem szkół

a nie wystarczy, jak RM nie da swojej części kasy na tę inwestycję?
nie jestem przekonany, czy jest ona w interesie mieszkańców...

 

Nie budują dróg i mostów źle. Chcą wybudować most przez wartę też źle. Przecież to jest niesamowita szansa na rozwój gminy Luboń. Za 5 lat będziemy mieli most a za może 7-8 drogę powiatową do Komornik. Mam nadzieję ze urząd miasta nie będzie blokował budowy mostu i przy projektowaniu będzie współpracował z biurem projektów.

Za 5 lat to most może być już nie potrzebny, jak Warta wyschnie.