Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Stanowisko Burmistrza Miasta Luboń w sprawie budowy mostu przez Wartę

Do naszej redakcji zostały przekazane zapytania dotyczące partycypowania w kosztach budowy mostu łaczcego Luboń i Czapury. Mieszkańcy pytali czy prawdziwa jest informacja, że koszt inwestycji, który szacuje się na 94 miliony złotych w 80% ma pochodzić z budżetu państwa, a resztę mają wyłożyć Starostwo Powiatowe, Mosina i Luboń? Czy urzędnicy podpisywali umowę dotyczącą budowy mostu i zobowiązali się w niej do pokrycia części kosztów? Czytelników interesowało również czy były prowadzone w sprawie budowy mostu konsultacje społeczne w Luboniu?

Poniżej przekazujemy odpowiedź Burmistrz Miasta Luboń Małgorzaty Machalskiej.

Drodzy Mieszkańcy,

w dniu 28 sierpnia br. Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk i Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski podpisali umowę na dofinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji pozwalającej na budowę mostu nad Wartą, na drodze pomiędzy Luboniem a Czapurami.

Podpisane porozumienie jest konsekwencją „Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów na lata 2018-2025”.

Inicjatorem wykonania prac koncepcyjnych dotyczących budowy mostu przez rz. Wartę wraz z drogami dojazdowymi był Powiat Poznański. Miasto Luboń uzależniało partycypację w kosztach prac koncepcyjnych od uwzględnienia warunku Miasta dotyczącego rozszerzenia zakresu koncepcji o dalszy odcinek drogi południowej. Umożliwiłoby to budowę wiaduktu lub tunelu w celu bezkolizyjnego przejazdu przez drogę wojewódzką 430 i tory kolejowe.

Budowa mostu przez Wartę niesie za sobą szanse i zagrożenia dla Lubonia. Dlatego już 15 kwietnia 2019 roku w sali konferencyjnej w Parku Przemysłowym Luvena Sp. z o.o. przy ul. Romana Maya 1, położonej nieopodal planowanego mostu, zorganizowałam spotkanie „Most, który powinien łączyć”.

Zaproszenia na to spotkanie zostały wystosowane do:
- posłów i senatorów,
- Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który zarządza drogą wojewódzką (ul. Armii Poznań),
- Starosty Powiatu Poznańskiego, inicjatora budowy mostu,
- władz samorządowych Mosiny i Komornik, radnych wszystkich szczebli samorządu,
- mediów regionalnych i lokalnych.

W trakcie spotkania przedstawiłam oczekiwania Miasta Luboń związane z tą inwestycją. Zarówno Burmistrzowie, jak i radni Rady Miasta Luboń, oczekują od Marszałka i Starosty, szerszego spojrzenia na wspomnianą inwestycję. Nie można rozpatrywać budowy mostu bez koniecznej do przeprowadzenia modernizacji drogi wojewódzkiej ul. Armii Poznań, wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań, a przede wszystkim bez budowy bezkolizyjnej przeprawy przez drogę wojewódzką i tory kolejowe w ramach tzw. „drogi południowej”.

Ponieważ dotąd nie udało się wypracować porozumienia, które będzie umożliwiało realizację powyższych ważnych dla Lubonia inwestycji, Miasto nie będzie partycypować w przygotowaniu dokumentacji oraz budowie mostu.
Przykładam ogromną wagę do konsultacji społecznych, każda z projektowanych w Luboniu dróg gminnych była szeroko dyskutowana z mieszkańcami. Każdorazowo w miarę możliwości technicznych i finansowych staraliśmy się uwzględniać oczekiwania mieszkańców.

Inwestorem i zleceniodawcą prac projektowych jest Starostwo Powiatowe, reprezentowane w Luboniu przez pięciu radnych. Dlatego, będziemy wnosić do Powiatowego Zarządu Dróg o organizację w Luboniu spotkania z mieszkańcami tak, aby mogli przestawić swoje wnioski i uwagi do projektu mostu i drogi.

Jako Burmistrz Miasta będę nadal zabiegać, aby proponowane rozwiązania uwzględniały interes Lubonia.

Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń

izi

Odpowiedzi

Przeczytawszy wcześniejszą dyskusję na forum na temat budowy mostu oraz odpowiedź urzędu trzeba stwierdzić że poziom wiarygodności wpisów niejakiego "mieszkańca" który wcześniej na tym forum wypisywał że Luboń finansuje budowę mostu jest zerowy.

Szkoda że anonimowy Pan " przeczytawszy wcześniejszą" reprezentuje Urząd Miasta Lubonia. Po pierwsze wczesniejsza dyskusja spowodowała odpowiedź Urzędu w przedmiotowej sprawie.
Po drugie pewnie będzie jak zawsze drogi,tunelu i innych atrakcji nie będzie a my zostaniemy z mostem i zatkanymi ulicami w mieście.
Nie trzeba być geniuszem że nasz poziom negocjacji znacząco odbiega od standardów. Wystarczy spojrzeć na drogi wokoło obiektów deweloperskich gdzie urzad Lubonia nie potrafił wynegocjować i wyegzekwować budowy utwardzonych dróg.

A zna ktoś tych 5 radnych powiatowych?

To jest nasza dzielna piątka z powiatu. Zamiast kłócić się co ktoś napisał i kiedy opublikował, zastanówmy się jak zmusić do działania tytanów pracy z powiatu. Co zrobili dotąd dla Lubonia? Czy popierają budowę mostu w takiej formie? Jak zamierzają spełnić oczekiwania mieszkańców Lubonia?

WIELOCH Mirosław Andrzej - KOALICJA OBYWATELSKA
FIEDLER Marzena - KOALICJA OBYWATELSKA
JANKOWSKI Zbigniew Stanisław - KOALICJA OBYWATELSKA
SZMYT Dariusz Antoni - Bezpartyjni Samorządowcy
SZYMKOWIAK Arleta Waleria - PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Wielka ich moc, a jakby żadnego nie było. Ja nawet nie wiedziałem, że tylu ich mamy. Nawet nie są zainteresowani, by podzielić się ze społeczeństwem co oni tam robią. Czwórka z przodu podziela pewnie zdanie starosty we wszystkich kwestiach i wyczuwa nawet jego nastrój.

Z uwagi na brak oficjalnej informacji ze strony UM Luboń i burmistrzyni cytowałem urzędników starostwa i burmistrza Mosiny. I bardzo wyraźnie to podkreślałem - podałem nawet linki! Podawałem też, że Starostwo samo finansuje projekt.

Nie łżyj zatem, że sugerowałem siebie jako wiarygodne źródło informacji o tym że Luboń finansuje budowę, skoro w oparciu o oficjalne wypowiedzi śmiałem zadawać pytania i domniemywać coś o czym urząd (czyli zapewne też Ty) w swoim psim obowiązku powinien od razu informować.
No ale mamy taką burmistrzynię i taki urząd jaki mamy.

Niestety twoje wcześniejsze wypowiedzi mieszkańcu przeczą temu co piszesz próbując się teraz wybielić od choćby twoja wypowiedź z dnia 4 września z 9:55 w temacie Kłopot z sygnalizacją, która brzmi "Co zyskał w zamian Luboń lub jeśli nie Luboń to co zyskała Machalska za wyciągnięcie z budżetu Lubonia 7 milionów ?" - Twoje wypowiedzi ewidentnie sugerują to, iż Luboń zobowiązał się do przekazania tych środków i tyle w temacie. Dla mnie sprawa jest prosta, jeżeli nie piszesz sprawdzonych informacji tylko robisz z danego tematu aferę a później okazuje się że to nieprawda to się nie dziw że ktoś cie za to krytykuje. A wyzywanie wszystkich że pracują w urzędach jest śmieszne.

Tutaj link do całej dyskusji (aby postronni czytelnicy sami wyrobili sobie zdanie a nie sugerowali się Twoimi pomówieniami)
https://e-lubon.pl/news/2020-09-02/klopot-z-sygnalizacja-list-do-redakcji-17633

Żałosne jest wklejanie jednego zdania (i to bez początku "Tym głośniej pytajmy teraz...") które było pod wcześniejszym postem w którym wyraźnie piszę o źródłach moich obaw (które później zlinkowałem) = oficjalnych wypowiedzi urzędników starostwa i Mosiny.
Mój apel (w odpowiedzi do posta starego libańczyka prognozującego ciche pozostawienie problemu potomnym) "Tym głośniej pytajmy co zyskał w zamian Luboń lub jeśli nie Luboń to co zyskała Machalska za wyciągnięcie z budżetu Lubonia 7 milionów? " był uzasadniony.
Już wcześniej pisałem, że być może jak to w polityce Machalska załatwiła Luboniowi coś co zgodę tą uzasadnia.

Brak informacji ze strony Lubonia, podczas gdy lokalne portale pełne są wypowiedzi starostwa, burmistrza Mosiny to nic innego jak niskie standardy komunikacji z mieszkańcami - takie sobiepaństwo. Kiedyś sobie burmistrzyni wymyśliła, że wciskana do skrzynek gazetka propagandowa będzie jedyną słuszną tubą informacyjną. Ale tak to nie działa - przykład mostu i dziwna cisza po odpaleniu fajerwerków przez Starostę pokazała to dobitnie.

Twoje żałosne tłumaczenia w żaden sposób nie zwrócą ci wiarygodności mieszkańcu. Ja nikogo nie pomawiam tylko przedstawiam fakty - twoje wypowiedzi - a to że ci się nie podobają to już akurat nie moja wina - nie sposób zaciemnić tego co napisałeś. Dobrze że podajesz cały link do dyskusji to czytelnicy sami mogą ocenić również twoje późniejsze wypowiedzi w tym wątku m.in. te które dotyczyły innego forumowicza - "J23" który wprost informował cię że nie ma żadnej umowy ponieważ to sprawdzał a jaka była twoja reakcją i późniejsze wpisy. To że akurat nie lubisz Machalskiej jest mi obojętne. Ja osobiście też za nią nie przepadam natomiast nieobojętne jest dla mnie jeżeli ktoś pomawia lub wprowadza w błąd innych a potem jeszcze krzyczy że jest taki biedny bo ktoś zwrócił mu na to uwagę. I na tym kończę.

Kończ urzędasie, pisanie na kilka loginów, obrażanie się i powoływanie na datę, którą można zmienić raz-dwa (mówię to jako informatyk) jest już żałosne.

Akurat tutaj Znudzony ma absolutnie rację przypomniał tylko wypowiedzi mieszkańca i nic więcej, widzi to każdy kto przeczyta wcześniejsze posty. Poza tym on nikogo nie atakuje mówi jak to odbiera - a datę postu może zmienić admin strony a nie zwykły forumowicz, a co w zamian jakieś argumenty oczywiście że nie tylko jeden żałosny i denny jak ktoś nie wie co ma napisać że jest z urzędu i piszę na 2 loginy. Równie dobrze można powiedzieć że mieszkaniec i H to też ta sama osoba pisząca na 2 loginy co przecież jest możliwe bo sam piszę że jest informatykiem.

Urząd rządzi, urząd radzi,
urząd nigdy Cię nie zdradzi.
Wypowiedzi urzędników łatwo rozpoznać po specyficznej konstrukcji logicznej. Was tam na placu zupełnie pokręciło.

Jak się czyta tamten wątek to widać ze jedyne informacje w tamtej chwili podawała oficjalnie Gmina Mosina i na tej podstawie powstały podejrzenia. Ja bym ich nie nazywał pomówieniami. Sam mam krytyczny stosunek do Machalskiej ale jak przez 2 tygodnie nie zaprzeczała oświadczeniom Urzędu Miasta Mosina to nawet jej zwolennicy powinni stwierdzić że jest coś nie tak.
Atakujesz na oślep jednego gościa i czepiasz się a cały Luboń zachodził w głowę czy będziemy płacić za most. Słabe to. Jak Wasz cały urząd

Dokładnie, że zacytuję tu przedmówcę: "Słabe to. Jak Wasz cały urząd".

Jak kto czyta to forum od jakiegoś czasu to przecież widać, jak 2-3 osoby z urzędu pod różnymi loginami z samym Wiktorem z Plewisk na czele mieszają w głowach mieszkańcom. To się nazywa farma trolli z pl.Bojanowskiego, Co do zmiany daty wpisu na stronie urzędu, że tylko admiitrator to może zrobić, a ja się pytam, a kto jak nie urzędnicy administrują tym serwisem? Dlatego skończcie to żałosne tłumaczenie, bo "słabe to, jak wasz cały urząd" i od siebie dodam: jak bardzo Machalska na urząd burmistrza się nie nadaje.

"I na tym kończę."
Trzymam za słowo, bo dawno tu nie widziano tak bezsensownie wylewanej żółci.
Następnym razem dociśnijcie szefową, żeby się szybciej ogarniała, żebyśmy nie musieli posiłkować się informacjami od Burmistrza... Mosiny!
PS.
Ciekawe czy Machalska rozmawiała z Mosiną o tym jakie informacje rozpuszczają na oficjalnym portalu? Bo według wszelkiej logiki powinna poprosić o sprostowanie!

Wezmę za dobrą monetę, że pani burmistrz chce jakiś opór postawić, ale nawet przyjmując takie założenie, to kiedyś będzie musiała ulec. Droga południowa, to na razie mrzonka, a faktem jest postępowanie środowiskowe w sprawie mostu Czapury Luboń. Luboń jest tam właścicielem działek, a więc chyba może wystąpić jako strona?
Ci którzy leżą na cmentarzu komunalnym raczej tego nie zrobią.
Radni powiatowi powinni sobie przypomnieć, że są z Lubonia, spotkać się razem z panią Machalską i wypracować wspólną strategię. Mimo, że krytykuję panią burmistrz, to ona jest decyzyjna, a radni powiatowi zamiast 5 lat zbierać dietki, mogliby coś zrobić wreszcie dla swojego miasta. Tu są zangażowane PIS, PO, deweloperzy z drugiej strony Warty, w tym ten z Czapur(były gangster) Pyza, którym podniesie to atrakcyjność inwestycji.
Luboń jednak powinien coś na tym ugrać, a nie tylko potakiwać powiatowemu satrapie, który rozstrzyga o kosztach
drogi powiatowej i do tej pory nikt mu nie podskoczył.

Może się radni powiatowi obudzą z zimowego snu. Z tego co widzę to radny Wieloch awansował ostatnio na wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Poznańskiego. Niech się wykaże w pracy na rzecz Lubonia i Komornik

Dziwy nad dziwami

Zobaczyła pani diabła?Dziwne byłoby, gdyby Marian napisał, że spotkał na ulicy covida 19.

W pewnym sensie :)

... zostać kumplem z nim!

Gmina Komorniki miała już w roku 2015, dziewięć dróg powiatowych, a teraz pewnie ma więcej.
Boję się dokonywać następnych eliminacji, bo wynik może być ujemny.

Radny Mirosław Wieloch nabrał 1374 mieszkańców Lubonia, którzy oddali na niego głos. Może warto aby zadbał o tych którzy na niego zagłosowali.

Luboń jest w potrzebie i przydałaby się konstruktywna postawa lubońskich radnych, ale...
... ale mam wrażenie, że proszenie o reprezentowanie interesu mieszkańców Panów "radnych od zawsze" to zwyczajna złośliwość wobec nich i politycznie ukartowany atak. To wręcz przykrość porównywalna ze zjedzeniem pięciolatkowi jego ciastka. Od kilkunastu lat mają płacone za bezrefleksyjne wspieranie ścieżki pomnażania i rozwoju.
Zmuszanie ich do walki o interes mieszkańców Lubonia sprzeczny z interesem Pana Janka może wywołać dość alergiczną reakcję.
Na razie efektem ich wieloletniej walki jest m.in to, że w Luboniu nie mamy żadnej drogi powiatowej.

Dobrze wiedzieć, że UM pracuje również w niedziele. To tak w kwestii powrotu handlowych niedziel - jeśli inne jednostki typu urzędy, przychodnie, placówki bankowe, oświatowe, kulturalne będą w te niedzielę również pracować, wtedy jestem za.
A w temacie mostu i węzła komunikacyjnego to chyba jest tak, że po prostu jeśli nie pomagamy, to mamy chociaż nie przeszkadzać. Szkoda tylko, że nie idzie to w parze innych zarządzanych przez Starostwo Powiatowe dróg w Luboniu.

Janusz Dzban a na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że UML pracuje w niedziele? Odpowiedź dostaliśmy w piątek, ale tak się złożyło, że dopiero dzisiaj ją zamieszczamy :) Pozdrawiam ;)

Po raz kolejny widzę, że redakcja ma problem z rozpoznaniem ironii. Ale moje stanowisko we sprawie już nie jest ironiczne w najmniejszym stopniu.
Pozdrawiam, życzę miłej niedzieli i ciekawej dyskusji w komentarzach ;)

Rzeczywiście masz rację. To są skutki jak czyta się coś szybko. Przyznaję się do błędu. Pozdrawiam :)

Cały czas mowa jest o drodze, która ma "wyprowadzić" cały ruch w kierunku Głogowskiej (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Ale jeśli nowa droga będzie gdzieś na wysokości myjni na Armii Poznań, to którędy będzie biegła ta obwodnica Lubonia?

Znając kompetencje władz Lubonia i zapał władz Poznania, domyślam się, że obwodnica wypadnie gdzieś tak w okolicach Obornik, będzie miała 7 pasów, a każdy z nich w innym z kolorów tęczy.

Jeśli będzie zaangażowany Jaśkowiak to droga musi mieć 8 pasów, jak flaga Bakera.

Dokładnie po drugiej stronie myjni Armii Poznań, następnie równolegle obok ulicy Ogrodowej (5KDL na planie Luboń Centrum etap 2 z 2019) aż do Orlenu, będzie przecinać Sobieskiego w miejscu komisu przy Veronie. Dalej Skośna, Górna, Fabianowska (plan Lasek rejon ulicy Poznańskiej z lipca 2020). Dalej do ul. Wirowskiej i Nowiny (plan Lasek - rejon ulicy Wirowskiej 2010, plan Lasek - rejon ulicy Nowiny z 2010). Tutaj kończy się Luboń i należałoby sprawdzić plany Komornik. Racjonalnie droga powinna łączyć się z Głogowską przez ul. Magazynową. Niestety wątpię by Komorniki poszły Luboniowi na rękę i wybudowały tę drogę, w szczególności za tę chorą sytuację z Poznańską od ulicy Polnej do Wir. Zostaje nadzieja na drogę powiatową.

Powiem szczerze, że gdyby ta droga zostałaby najpierw zrealizowana, a później most, to dla mnie byłoby ok.
Ten ruch z mostu miałby szansę się rozejść.
Masz rację co do tego krótkiego odcinka do Wir. Wielu mieszkańców Lubonia też jeździłoby tamtędy na cmentarz
do Wir, ale dzięki wertepom po stronie lubońskiej, jeżdżą naokoło. To było nieracjonalne i nawet nie wiem kto się tak zaparł jak osioł.

Ładnie ze strony władzy, że dostrzegła w Luboniu mieszkańców i to drogich.
To stanowisko wydaje mi się rzeczowe, ale fakty są takie że nastąpiło już preludium budowy mostu (postępowanie środowiskowe), bez drogi południowej. Widocznie starosta zadeklarował udział finansowy Lubonia i nie poinformował o tym pani burmistrz.
Przypominam o konieczności publikacji Karty Inwestycyjnej Przedsięwzięcia i wolałbym nie czekać do następnej niedzieli.
http://bazaoos.gdos.gov.pl/web/guest/home?p_auth=iJxWPN54&p_p_auth=QC9BIRnj&p_p_id=gdosbdoosprzegladanie_WAR_portletpostepowania&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=2&p_p_col_pos=1&_gdosbdoosprzegladanie_WAR_portletpostepowania__facesViewIdRender=%2Fviews%2Fpostepowania-list.xhtml

Szanowna Pani Burmistrz Lubonia, inwestorem i zleceniodawcą prac projektowych nie może być Starostwo Powiatowe, bowiem nie jest ono organem samorządu powiatowego, a tylko aparatem pomocniczym zarządu powiatu. Inwestorem może być tylko Powiat Poznański, którego organem wykonawczym jest Zarząd Powiatu Poznańskiego, kierowany przez Starostę Poznańskiego. Wszelkie zobowiązania i dokumenty w imieniu powiatu podpisuje co co najmniej dwóch członków zarządu, przy kontrasygnacie skarbnika powiatu. Jestem zdania, że od przedstawicieli JST, w szczególności kierownictwa, potrzebna jest wiedza, precyzja i staranność.

Stanowisko pani burmistrz tryska dobrą wolą. Informację o wszczęciu postępowania w sprawie mostu nie znalazłem na stronie UM Luboń, ale na bip UM Mosina. Byłoby dobrze gdyby deklaracje i praktyka szły w parze.
http://bip.mosina.pl/zasoby/files/ref_os/2020/obwieszczenia_dus/zawiadomienie_bml_pisma_do_organow_ws._opinii_most_nad_rzeka_warta_w_ciagu_drogi_lubon-czapury_2020.08.26.pdf

Wszedłem na stronę miasta i na stronie głównej jest informacja, która kieruje na bip: http://bip.lubon.pl/content.php?cms_id=4631

Wszedłem na stronę miasta i na stronie głównej jest informacja, która kieruje na bip: http://bip.lubon.pl/content.php?cms_id=4631

Świeżynka pojawiła się w piątek, a w Mosinie opublikowano 8 września. Trochę wymuszona publikacja, ale każdy powiew cywilizowania UM Luboń cieszy.

Znowu kłamstwo.
Data udostępnienia: 2020-08-28 13:07:19

Z odp burmistrz jasno wynika, że konsultacji nie było z mieszkańcami. Co z reszta dało się odczuc czytając komentarze zdezorientowanych mieszkańców. Oczywiscie urzędnicy zarzucali klamstwa i obrażali wypowiedzi. Gdyby ludzie nie zaczęli zadawać pytan to pewnie dalej by się na dialog z nami nie pofatygowali. To urzędnicy sami swoją postawą powodują takie zamieszanie. A na razie jest to tylko lakoniczna odpowiedź, z której czuje się bezradność w ciężkiej sytuacji. Już doskonale w urzędzie wiedzą jak dużego kalibru mamy problem. Prawda jest taka, że jeśli sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce nikt dla nas niczego nie wynegocuje. Zawsze jest mydlenie oczu, obietnice ,a później jak zwykle coś poojdzie nie tak. Zostaniemy z tym mostem niczym z ręką w nocniku. Spaliny, korki, hałas czy nam to jest tu potrzebne, w końcu mamy tu już tego pod dostatkiem.

Na podstawie poprzednich doświadczeń przewiduję, że będzie tak:zostaniemy z tym mostem na zniszczonych podczas budowy dróg w korkach. Tak jak podczas budowy autostrady. Było tyle okazji na dofinasowania, a jak się skończyło.?Wiaduktu -waskie gardło z najwezszym chodnikiem, gdzie ominąć przechodnia jest ciężko (pełni też funkcje ścieżki rowerowej).Góra śmieci, z którą nie wiadomo co zrobić. Wielkie dofinasowania teraz na jej zagospodarowanie potrzebne.Brak infrastruktury przy nowych osiedlach...F16 ..dużo tego można by wymienić. A trzeba było od razu załatwić, wyegzekwować co trzeba. Obecna ekipa zasłania się sprzątaniem po porzedniej,następną będzie zasłaniać się sprzataniem po obecnej. Przez co Lubon tak naprawdę się nie rozwija. Tyle okazji, szans zmarnowanych przez olewactwo rządzących. Skutki tego ponosimy wszyscy obniżeniem jakości życia.

Już kilka dni temu pisałem, że most to temat porównywalny z A2 i F16, czyli kaskadą zaniedbań włodarzy Lubonia.
Dwa tygodnie kompletnego milczenia po fajerwerkach starosty i burmistrza Mosiny to kiepski prognostyk.

Dlatego też tak napastliwie próbuję się dopytywać co władze Lubonia w tej sprawie planują, bo z mieszkańcami rozmawiać im coraz trudniej.
Jako mieszkańcy Lubonia powinniśmy głośno artykułować nasze postulaty i potrzeby, nawet wbrew atakom zadowolonych z siebie urzędników.

Póki co zmuszeni jesteśmy pokładać nadzieję, ze burmistrzyni faktycznie będzie konsekwentna w swoim stanowisku. W tym względzie na pewno będzie mogła liczyć na moje wsparcie.

Nie ma co pokładać nadziei,że burmistrz będzie konsekwentnie walczyć o dobro Lubonia. Teraz to tylko będą walczyć o swoje interesy. Już nawet się nie kryją z pogadra dla mieszkańców. Takie moje osobiste doświadczenie. Agresja urzędników w komentarzach na krytykę mieszkańców, krytykę z resztą konstruktywną jest wykładnią tego jacy naprawdę są. Zero pokory, czy chęci dialogu. Większość mieszkańców się nie interesuje, nie jest świadomych zagrożeń zmian jakie nam wymyślają. Urzednicy nie sa rozliczani z niczego. Wszyscy uważają, że taka sytuacja jest normalna, a oni z tego kozystaja. Przypomni im się o nas znów przy wyborach. Ale wtedy będzie za późno dla nas mieszkańców, bo jeszcze zdążą swoje plany zagospodarawania i inne cele zrealizować.

Z wszystkim oprócz ostatniego zdania się z przedmówcą zgodzę. Urzędnicy tu na forum e-Luboń prezentują pod przykrywką kilku loginów swoją butę i skumulowaną bezczelność. Ich wyobrażenie o sobie, że są tak inteligentni, że potrafią sterować opinią mieszkańców tych 3 wsi zwanych miastem jest niewyobrażalna. Czekam z utęsknieniem na następne wybory i że zostaną takie praktyki ukrócone, a Luboń zawrócony na drogę rozwoju.

Z ostatnim zdaniem się nie zgadzam, nie dążą niczego zrealizować, nie mają wśród siebie managera tylko obijają się od dotacji do dotacji, a że dotacje są łatwiejsze do uzyskania na rzeczy błache to mamy idiotyczne inwestycje, a drogi nadal gruntowe, a z kominów nadal leci smród itd. itp.

Wg mnie więcej powinni zapłacić ci z Czapur, ponieważ to im bardziej zależý na nowej drodze.
Poza tym dodatkowo zakorkują Luboń, bo Starołwckabjest zawsze w korku.