Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w obchodach 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Szanowni Państwo,

przed nami 96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – wyjątkowego w polskiej historii, zwycięskiego zrywu niepodległościowego. To wydarzenie zajmuje szczególne miejsce w historii naszego regionu.

Powstańcy Wielkopolscy sprawili, że po zakończeniu I wojny światowej Wielkopolska znalazła się w obrębie granic odrodzonej Rzeczypospolitej. Stała się częścią państwa polskiego, które po ponad stuletnim okresie zaborów odzyskało upragnioną niepodległość.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to ważna data. My, Wielkopolanie, możemy dać wspólnie wyraz dumie z naszej regionalnej historii i oddać należny hołd Bohaterom pamiętnej zimy 1918/1919.

Spotkajmy się 27 grudnia podczas obchodów rocznicowych. Bądźmy razem na placu Wolności, w miejscu symbolicznym dla Powstania Wielkopolskiego, gdzie w grudniu 1918 roku rozpoczęła się pełna determinacji walka Wielkopolan o niepodległość.

Serdecznie zapraszam,

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

PROGRAM OBCHODÓW 96. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

POZNAŃ

27 grudnia 2014 roku w stolicy Wielkopolski odbędą się centralne uroczystości poświęcone 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie Powstańcom zostaną zło­żone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopol­skich poprzedzi chwila pamięci przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15., tradycyjnie w asyście harcerzy, złożone zostaną kwiaty i zapalony zostanie znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania.

O godz. 11.00 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie do Fary Poznańskiej na Mszę świętą w intencji Powstańców, którą o godz. 12.45. będzie koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

 

PLAC WOLNOŚCI

W godzinach od 13.00 do 18.00 na Placu Wolności zagości Powstańcze Studio Fotograficzne „Pamiętajmy o Bohaterach, zostawmy swój ślad w Powstaniu Wielkopolskim”. W specjal­nym namiocie, w zakładzie fotograficznym z początku XX wieku cofniemy się w czasie o 96 lat. Dzięki technologii GreenScreen, znanej z produkcji filmowych, będzie można zrobić sobie zdjęcie z samym mistrzem Ignacym Janem Paderewskim, Powstańcami Wielkopolskimi lub na tle samolotu z biało-czerwoną szachowni­cą stacjonującego na Ławicy. Każdy, kto odwiedzi nasz namiot na Placu Wolności otrzyma wyjątkową pamiątkę – swoje stylizowa­ne na archiwalne zdjęcie w kolorze sepii.

Podobnie, jak w roku ubiegłym na placu Wolności od godz. 14.00. z dwóch kuchni polowych wydawana będzie bezpłatna grochówka.

 

KONCERT

O godz. 19.00 w Auli UAM rozpocznie się koncert z okazji 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W programie koncertu znalazły się utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara.

28 grudnia tradycyjnie już oddajemy hołd bohaterom Powstania w stolicy Polski.

O godz. 12.00 w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10, odprawiona zostanie Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 13.30. rozpocznie się uroczystość przy Grobie Niezna­nego Żołnierza z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych, a także członków

Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Po uroczystościach zebrani goście przejadą na Wojskowe Powązki, by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na ich mogiłach.

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

 

PROMOCJA

Uaktualniamy stronę internetową 27grudnia.pl

- można zapoznać się tam z inicjatywami organizowanymi przez samorządy, stowarzyszenia i szkoły, których celem jest uczczenie pamięci bohaterów zwycięskiego zrywu. Wystosowany został apel do prezydentów miast i starostów z Wielkopolski o przesy­łanie informacji na temat planowanych uroczystości oraz relacji z obchodów. Strona internetowa 27grudnia.pl to także swoiste kompendium wiedzy o najważniejszych wydarzeniach i osobach związanych z historią Powstania. Znajdą tam Państwo również opisy uroczystości oraz materiały multimedialne z poprzednich rocznic.

Facebook – od dwóch lat Powstanie Wielkopolskie ma swoje konto na FB, które polubiło już 11 550 osób. Wykorzystujemy możliwości, jakie daje Facebook, by dotrzeć do osób młodych, dla których portale społecznościowe są głównym polem aktyw­ności.

Spot radiowy, zapraszający mieszkańców na obchody, pojawi się na antenie Radia Merkury, MC Radia oraz ESKA Poznań w dniach od 15 do 27 grudnia oraz ESKA Warszawa w dniach od 15 do 28 grudnia.

Od 16 grudnia w 70 punktach Poznaniu zabłysną reklamy typu citylight z pełnym programem obchodów.

Od 15 grudnia na pięciu autobusach poznańskiego MPK zagości reklama obchodów 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopol­skiego.

17 grudnia wraz z „Głosem Wielkopolskim” otrzymaliśmy roze­tkę powstańczą. W wydaniu ukazał się również obszerny artykuł poświęcony jej historii. Mecenasem wydania był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

22 grudnia w „Gazecie Wyborczej”, w wydaniu poznańskim i stołecznym, ukaże się specjalny dodatek poświęcony Powsta­niu Wielkopolskiemu oraz filmowi „Hiszpanka”, inspirowanym powstańczymi wydarzeniami. Partnerem wydania jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

19 grudnia w bezpłatnym dzienniku „Metro” – w Poznaniu i w Warszawie – ukaże się program obchodów 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Apele poświęcone obchodom zostaną zamieszczone 23 grudnia w „Głosie Wielkopolskim”, 24 grudnia w poznańskim wydaniu „Gazety Wyborczej”, a 27 grudnia w jej wydaniu stołecznym.

27 grudnia na antenie TVP Poznań wyemitowany zostanie film opisujący powstanie filmu „Hiszpanka”. Przedsięwzięcia współfi­nansowane są przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Stale poszerzana jest działająca od roku aplikacja Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w smartfonie czyli mobilny przewod­nik po miejscach upamiętniających powstańczy zryw. Aplikacja 27grudnia, która stanowi jeden z elementów projektu GPSWiel- kopolska, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielko­polskiego od 2007 roku.

Aplikacja zawiera opisy ponad 700 miejsc położonych na ob­szarze 7 województw. Wśród nich znajdują się muzea, pomniki czy tablice pamiątkowe. Informator jest dostępny bezpłatnie na trzech najbardziej rozwojowych systemach mobilnych, w smartfonach wyposażonych w system Google Android, Microsoft Windows Phone i na platformie Apple iOS (iPhone). Użytkow­nik aplikacji może tworzyć listę odwiedzonych miejsc, dodawać nowe zdjęcia oraz wziąć udział w wirtualnej rozgrywce. Najskuteczniejsi poszukiwacze nowych miejsc mają szanse zdobyć strategiczną grę planszową „27 grudnia 1918″.

 

DZIAŁANIA INNYCH PODMIOTÓW

Tradycyjnie, 26 grudnia br. na poznańskim Dworcu Letnim o godz. 16.00 zainscenizowany zostanie uroczysty przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

Wydarzenie organizuje Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. Stowarzyszenie otrzymało na ten dofinan-sowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na 2014 rok. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego objął inscenizację przyjazdu I. J. Paderewskiego do Poznania oraz koncert Chóru w Teatrze Muzycznym 27 grudnia br. o godz. 16.00 honorowym patronatem.

 

KOLUMBARIUM

Prezydent Miasta Poznania zaprasza na ceremonię złożenia pro-chów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Komunalnym nr 2 na Junikowie 27 grudnia 2014 r. o godz. 9:00. Uroczystość stanowi końcowy etap działań podjętych wspólnie przez Miasto Poznań z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego mających na celu zadbanie o godny doczesny spoczynek szczątków Powstańców Wielkopolskich.

W Kolumbarium spoczną urny z prochami zmarłych Powstań¬ców oraz spoczywających z nimi bliskich. Kolumbarium, czyli wspólny grobowiec, znajduje się w honorowym miejscu Kwatery Powstańczej, tuż przy monumencie poświęconym Powstańcom. Intencją władz Miasta Poznania i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego jest, by kwatera Powstańców Wielkopolskich stała się tym miejscem, w którym docelowo spoczywać będą wszyscy uczestnicy tego zrywu niepodległościowego.

Wspólnie wyrażają nadzieję, że zaproponowana procedura przenoszenia szczątków Powstańców z zaniedbanych mogił do Kolumbarium zapewni wieczną pamięć o bohaterach Wielko-polskiej Insurekcji oraz zagwarantuje godny wygląd miejsca ich doczesnego spoczynku.
• W Radiu Eska – podczas konkursów organizowanych na antenie,
• W TVP Poznań – w konkursie telefonicznym

Dzięki inicjatywie Marszałka Mieszkańcy Wielkopolski będą mieli możliwość obejrzenia filmu „Hiszpanka” jeszcze przed ogólnopol-ską premierą filmu. W dniach 19-21 stycznia 2015 r. zorganizo-wane zostaną pokazy specjalne w poznańskich kinach.
Bilety na te projekcje zostaną rozlosowane wśród Wielkopolan. „Hiszpankę” w tym terminie będzie mogło obejrzeć aż 1200 widzów.

Zaproszenia będzie można wygrać w konkursach organizowanych przez wielkopolskie media:
• WTK/e-poznań i Radio Merkury – w konkursach SMS-owych,
• Polskapresse – poprzez konkursy organizowane na portalach gloswielkopolski.pl i naszemiasto.pl oraz w papierowym wydaniu Głosu Wielkopolskiego,

 

FOTOPLASTYKON – GALERIA MIEJSKA ARSENAŁ

Trudno znaleźć miejsce lepiej nadające się na przypomnienie tej rocznicy niż Stary Rynek – przestrzeń kluczowa dla społeczno- politycznego funkcjonowania Poznania oraz najbliższe otocze¬nie instytucji przypominających o zrywie niepodległościowym Wielkopolan.

Czy jednak Powstanie Wielkopolskie można ukazać w odmien¬ny niż dotąd sposób? Bez zbędnej martyrologii, epatowania cierpieniem, które stało u zarania jego wybuchu? Tego też w pewnej mierze podjęła się Galeria Miejska Arsenał, tworząc wraz z Instytucją Filmową Film-Art. wyjątkową wystawę prezentującą „w trójwymiarze” fotografie wykonane przy powstawaniu filmu.
W czasach zdarzeń prezentowanych w „Hiszpance” to fotopla-stykony pełniły rolę sal kinowych, w których dziś fani dziesiątej muzy będę mogli oglądać polską mega produkcję.

Wystawa została zrealizowana przez Galerię Miejską „Arsenał” w Poznaniu, Instytucję Filmową Film-Art oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego