Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o nowych obostrzeniach jakie zostają wprowadzone na terenie kraju.

Niepokoi nas tempo przyrostu zakażeń. Musimy to zahamować. W przypadku, gdyby te obostrzenia nie zadziałały będziemy musieli dokonać dalszych ograniczeń - powiedział premier.

Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną. Szkoła podstawowa od klasy IV-VIII działać będzie w trybie zdalnym. To potrzebne, żeby przerwać łańcuch transmisji. Dzieci i młodzież w wieku do 16. roku życia w godzinach 8-16 będą mogli przebywać poza domem tylko w towarzystwie osób dorosłych. Ponadto restauracje i puby nie będą mogły prowadzić działalności tak jak do tej pory. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Zakaz ma potrwać dwa tygodnie z możliwością przedłużenia, jeśli nie będzie poprawy. Obowiązywać będzie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Ważne wyjątki: ci, którzy mieszkają razem i także dla celów zawodowych, osoby, które się spotykają razem – np. pracownicy budowlani. Wprowadzamy program ochrona seniorów. Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się - ogłosił premier.

Powołany ma zostać "korpusu solidarności z seniorami", którego wolontariusze mają zająć się udzielaniem pomocy seniorom, na przykład przy robieniu podstawowych zakupów.

Kluczowe są zasady: dezynfekcja, noszenie maseczek, powszechne i kontrolowane, także wietrzenie pomieszczeń oraz wgranie aplikacji STOP COVID. Proszę Polaków o ograniczenie liczby kontaktów w najbliższych tygodniach - dodał Prezes Rady Ministrów.

Przed nami jest krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze. Musimy zrobić wszystko, żeby spowolnić rozwój i przejść do trendu liniowego. Jeśli to nam się uda, efekt obostrzeń poznamy za dwa tygodnie, to przejdziemy do liniowego wzrostu w okolicach 15-18 tys. zakażeń w przyszłym tygodniu - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Serdecznie pozdrawiam ruchy antyszczepionkowe. Jeśli chcą zobaczyć państwo świat bez szczepionek, to proszę obserwować. Zdążymy lub nie, pozostają nam farmakologiczne interwencje - powiedział prof. Andrzej Horban.

Koronawirus nie jest tak zjadliwy jak w pierwszej fali, spadła jego śmiertelność. Zaczynają działać liczby 3% od 500 osób w liczbach bezwzględnych to co innego niż 1% od 15 tysiecy. Bardzo prosilibyśmy, żeby we własnym interesie wszyscy się do tych prostych metod zastosowali, przynajmniej przez okres kilku tygodni. Sukces zależy od nas wszystkich - zakończył prof. Horban.

Rząd uruchamia infolinię dla seniorów: 22 505 11 11. Mogą oni zadzwonić z prośbą o pomoc, dostarczenie niezbędnych produktów.

izi