Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Alejka na ulicy Dworcowej - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Kilka dni temu do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zwrócił uwagę na kilka problemów związanych z użytkowaniem alejki jaka biegnie w ulicy Dworcowej.

Za pośrednictwem strony e-lubon.pl chciałbym zwrócić uwagę na nieprzemyślane schody jakie wykonano w ostatnim czasie między alejką w ulicy Dworcowej, a placem zabaw (fot.1). Dzięki ich wybudowaniu bez zaprojektowania zjazdu odcięto praktycznie możliwość dojścia do placu zabaw z wózkiem dziecięcym od strony Dworcowej. Korzystanie ze schodów wymaga teraz dwóch osób do dźwigania wózka.

Kolejnym problem alejki, której teren według mojej wiedzy leży na terenach PKP jest nieprzestrzeganie przepisów przez kierowców i nagminne skracanie sobie przez nich drogi w celu ominięcia skrzyżowania Powstańców Wlkp./ Streicha.
Od strony dworca jest ustawiony znak zakazu wjazdu z wyłączeniem dojazdu do posesji (fot.2), natomiast od strony Powstańców Wlkp znak zakazu ruchu zniknął w ostatnim czasie i pozostał jedynie zupełnie nieuzasadniony znak zakaz ruchu pieszych skierowany w dodatku w kierunku ulicy Powstanców Wlkp (fot.3).
Samochody co chwilę przejeżdżają alejką stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów (fot.4). Dotychczas raz tylko widziałem interwencję Straży Miejskiej, która zawracała samochody i to w ilości takiej, że aż się korek tam zrobił. Alejka stanowi główne dojścia do chociażby dworca dla północno wschodniej części Lubonia, dzieci chodzą tą drogą do szkoły, jest dojściem do placu zabaw i spełnia walory rekreacyjne dla tego rejonu.
Przed rozpoczęciem remontu linii Poznań - Wrocław wjazd od strony Powstańców był trwale uniemożliwiony przez ustawione tam barierki.
W związku z tym zwracam się z prośbą za pośrednictwem portalu o przekazanie następujących pytań do Urzędu Miasta.
1. Czy Miasto interewniowało i zgłaszało sprawę do PKP w celu przywrócenia organizacji ruchu sprzed remontu tj. uniemożliwienia wjazdu od strony ulicy Powstańców (jeśli tak, kiedy miało dokładnie to miejsce ostatnio)?
2. Czy Miasto zgłaszało do PKP problem pozostawionych od kilku lat materiałów budowlanych (podkładów kolejowych) wzdłuż Dworcowej, które są teraz wykorzystywane przez przesiadująca na nich młodzież czy czekamy aż ktoś zostanie nimi przygnieciony (fot.5 i 6)?
3. Jakie plany wobec tego odcinka ulicy Dworcowej ma Miasto (np. przejęcie terenu od PKP) oraz czy doraźnie chociażby uzupełnienie znaku wjazdu dla pojazdów od strony Powstańcow jest planowane? - pisze Mieszkaniec.

Zgodnie z prośbą pytania zostały przekazane do Urzędu Miasta Luboń. Ponizej publikujemy odpowiedź z UML. 

Szanowna Pani Redaktor,

odpowiadając na pytanie mieszkańca z dnia 15 marca 2021 r. informuję, że barierki zostały zamontowane w piątek 12 marca 2021 r. przez PKP w związku z wcześniejszą korespondencją wystosowaną przez Miasto Luboń. W piśmie skierowanym w dniu 4 lutego 2021 r. do PKP – ZKL, zwróciliśmy się z prośbą o zamontowanie barierek oraz usunięcie podkładów kolejowych. Otrzymaliśmy informację, że podkłady zostaną usunięte do końca II kwartału 2021 r. Należy dodać, że docelowo Miasto Luboń zamierza przejąć alejkę od PKP i utworzyć w tym miejscu trakt spacerowy.

Odnosząc się do zjazdu wózkiem na plac zabaw informuję, że taki dostęp istnieje od ulicy Batorego. Realizacja wnioskowanej pochylni dla wózków od ul. Dworcowej nie jest możliwa ze względów technicznych. Różnica wysokości między ul. Dworcową a placem zabaw wynosi około 3 metrów. Zgodnie z przepisami wnioskowany zjazd może cechować nachyleniem o maksymalnym spadku 6%. Przy takich uwarunkowaniach terenowych długość zjazdu musiałby wynosić 65 metrów. Dla takiego zjazdu nie ma tam miejsca, dlatego zachęcamy do korzystania ze zjazdu od ul. Batorego.

UML

Izabella Chodorowska