Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Andrzej Niedzielski przekazali najnowsze informacje dotyczące sytuacji w kraju oraz poinformowali o nowych obostrzeniach.

Dzisiaj w całym kraju odnotowano 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od 13 miesięcy. Mamy zajętych ponad 70% łóżek. Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od granicy, w której nie będziemy mogli leczyć naszych obywateli, ale zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza. Wąskim gardłem jest dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, nie sprzętu. W wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń w służbie zdrowia. Codziennie rozmawiam z prezydentami i premierami Unii Europejskiej aby zwiększyć dostępność szczepionek. Unia Europejska zaufała producentom szczepionek. Naszym zadaniem jest wymuszenie jak najszybszych dostaw. To kwestia życia i śmierci milionów Europejczyków, zdrowia tysięcy Polaków. W ciągu najbliższych pięciu tygodni przybędzie do nas ponad siedem milionów dawek szczepionki - powiedział premier.

COVID coraz częściej atakuje ludzi młodszych, potrzebujemy narodowej solidarności. Chcę zaapelować, żeby święta spędzić w wąskim gronie. Walczymy o zdrowie i życie obywateli, o miejsca pracy, życie codzienne - dodał szef rządu.

Nie ma już wątpliwość, że trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni. Najważniejszą kwestią jest baza łóżkowa, nadal istnieje bufor bezpieczeństwa, są dostępne miejsca - powiedział minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Od najbliższej soboty zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa. .

* Zostaną zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej.
* W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych jak np. poczta, targ, obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych. Zamknięte pozostają galerie handlowe, ale nadal pozostaje wyjątek dla aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.
* Maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra w miejscach kultu religijnego.
* Zamknięte też zostaną salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.
* Żłobki i przedszkola zostają zamknięte, wyjatek stanowi opieka dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.
* Działalność obiektów sportowych ograniczona zostaje tylko do sportu zawodowego. Nowością jest zamknięcie kortów tenisowych i ścianek wspinaczkowych.

Dodatkowo zaleca się pracę zdalną jeśli to możliwe oraz spędzenie świąt wyłącznie z najbliższą rodziną - powiedział minister zdrowia.

Wszystkie powyższe restrykcje będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Już wcześniej w całym kraju wprowadzono następujące obostrzenia, które zostaną utrzymane w mocy:

* Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
* Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
* Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
* Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
* Zamknięte są siłownie i kluby fitness
* Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

Premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, jeżeli po dwóch lub trzech tygodniach sytuacja epidemiczna się pogorszy.

izi