Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Zmiany w transporcie z uwagi na Covid-19

Od 27 marca do 9 kwietnia rząd zaostrzył zasady bezpieczeństwa. Ograniczenia w transporcie, jakie od dziś obowiązują na liniach ZTM, są z jednej strony odpowiedzią na mniejszą mobilność mieszkańców Poznania, a z drugiej - mają zapewnić ciągłość kursowania autobusów i tramwajów w pandemii. MPK i ZTM monitorują liczbę pasażerów i na bieżąco wzmacniają poszczególne linie.

Zamknięcie przez Rząd kolejnych branż oraz przedszkoli i żłobków przekłada się na znacznie niższą frekwencję w tramwajach i autobusach. Według ocen ZTM aktualnie z możliwości podróży środkami publicznego transportu zbiorowego korzysta zaledwie ok. 35 proc. pasażerów (w odniesieniu do stanu sprzed pandemii). Wprowadzone w transporcie ograniczenia mają dwa cele. Po pierwsze mają dopasować komunikację publiczną do zmniejszonej - z uwagi na restrykcje - mobilności mieszkańców. Po drugie - mają zabezpieczyć działanie komunikacji publicznej na wypadek dużej liczby zachorowań wśród motorniczych i kierowców. Konieczne jest stałe utrzymanie rezerwy, by w razie niekorzystnego scenariusza nie doszło do paraliżu systemu transportu zbiorowego w całej metropolii.

MPK i ZTM na bieżąco współpracują m.in. przyjmując wszelkie uwagi i obserwacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej. ZTM oraz służby Nadzoru Ruchu MPK monitorują liczbę osób w pojazdach i na przystankach. W przypadku zaobserwowania zwiększonego napełnienia na trasy poszczególnych linii kierowane są tzw. rezerwy czynne - czyli dodatkowe autobusy lub tramwaje. Od wtorku „dogęszczone” zostaną kursy na liniach, które cieszą się największym zainteresowaniem pasażerów. Mowa tramwajach linii 12 i 14, które w godzinach szczytów komunikacyjnych będą kursować co ok. 10 minut oraz liniach autobusowych 168, 174, 190 i 191. Linia 168 zostanie wzmocniona między godz. 5:00 a 6:00 i w godzinach popołudniowych. Pojazdy linii 174, 190 i 191 w godzinach 5.00- 9.00 oraz 13.30-18.30 będą realizować odjazdy z końcówek zgodnie z roboczym rozkładem jazdy.

Wciąż obowiązują rządowe limity w komunikacji miejskiej. Na liniach ZTM w tym samym czasie podróżować może tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, z tym że co drugie miejsce siedzące musi być wolne. Cały czas  w pojazdach oraz w przestrzeni publicznej jest obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.

ZTM