Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Dni Muzeum Tarpana

W sobotę i niedzielę, 3 i 4 lipca 2021 roku w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie po raz drugi z rzędu odbędą się Dni Muzeum Tarpana. Dwudniowe pokazy dla publiczności będą znakomitą okazją do poznania samochodów marki Tarpan, które jeszcze 25 lat temu były produkowane w Poznaniu. W Szreniawie będzie można z bliska obejrzeć Tarpany i inne auta z epoki, a także posłuchać opowieści pracowników dawnej Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo”, przeplatanych dźwiękami samochodowych silników.

Podobnie jak w roku ubiegłym pierwszy dzień pokazów będzie poświęcony modelom rolniczym samochodów Tarpan oraz samochodom z lat 70. I 80. XX wieku. W sobotę będą prezentowane m.in. Tarpan 233 w kilku różnych wersjach nadwoziowych, Tarpan 237, Tarpan 237D i 239D. Poznańskim autom rolniczym będą towarzyszyć samochody takie jak: Polski Fiat 125p, Polonez 1500, Zastava 1100p czy Fiat Panda.

Drugiego dnia pokazów z kolei tematem dnia będzie Tarpan jako samochód terenowy. Niedzielne prezentacje będą zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Honker Team”. Muzealnej publiczności przypomnimy poznańskie Tarpany Honkery, w tym niezwykle ciekawy prototyp skróconej wersji tego modelu o oznaczeniu 4032, a także późniejsze odmiany auta wytwarzanego jako „Honker” (już bez nazwy „Tarpan”) przez różnych producentów w Lublinie. Przedstawienie publiczności terenowych Honkerów uzupełnią pojazdy wyprodukowane w latach 90.: Polonez Truck DC, Lublin II czy Fiat 126 elx Happy End, 823 egzemplarz z pożegnalnej serii 1000 Maluchów, wyprodukowanej we wrześniu 2000 roku. Wraz Honkerami modele te należą do ostatnich typów polskich samochodów.

Szczególną atrakcją pokazów Dni Muzeum Tarpana 2021 w Szreniawie będą spotkania z pracownikami zakładów, w których kiedyś produkowano Tarpany. Inżynierowie Fabryki Samochodów Rolniczych „Polmo” w Poznaniu-Atoninku opowiedzą m.in. o idei powstania samochodu rolniczego Tarpan, kulisach projektu nowego Tarpana opracowanego przez koncern FIAT czy też narodzinach terenowego pojazdu Honker. Wiele nieznanych historii o Honkerach przedstawią w niedzielę członkowie Stowarzyszenia „Honker Team”. Z ich relacji dowiemy się na przykład czy Honkery poruszały się nie tylko po ziemi, czy może także w powietrzu oraz w jak odległe zakątki świata można wyjechać Honkerem, jeżeli tylko zaufa się swojemu wspaniałemu autu.

Pokazy odbędą się na placu na folwarku Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie oraz w „Muzeum Tarpana” (pawilon 15).

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie