Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Relacja z obchodów Święta Niepodległości

Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości Ośrodek Kultury w Luboniu przygotował dla mieszkańców wystawę fotograficzną „MŁODOŚĆ – RAZ NA STO LAT” autorstwa Filipa Dowjata oraz Sergiusza Myszograja. Wystawę uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu: Wiktoria Płoszyńska - wokal, Celina Cieślak - skrzypce, Paweł Goliński – gitara.

Podczas wystawy można było zobaczyć także film dokumentujący działania rekonstrukcyjne grupy Semper Fidelis, która od wielu lat bierze czynny udział w obchodach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni i nocy. W Powstaniu zginęło tysiące młodych ludzi. Nie byli to tylko mieszkańcy stolicy. Młodzi ludzie ściągnęli wtedy do Warszawy z całej, okupowanej przez Niemców Polski, stając do walki z wrogiem, często bez broni. Ci, którzy przeżyli Powstanie, jego współcześni kombatanci mówią, że nie zawahaliby się po raz drugi chwycić za broń, mimo ostatecznej klęski militarnej walczącej stolicy i poniesionych ofiar. Mówią, że wtedy na to czekali. Bez względu na wszystko nie zawahali się, bo była to sprawa życia lub śmierci. Życia ich i życia ich bliskich, w obliczu lat niemieckiego terroru, lęku przed każdym okupacyjnym dniem, przed poniżeniem i utratą życia, utratą godności, lęku każdego ich dnia. Nie nam więc, nam współczesnym, oceniać dzisiaj ich postawę, choć podejmowane są takie próby – zapytań, czy było warto. Nie nam...
Od 2014 roku, w dzień rozpoczęcia Powstania, Grupa TID Semper Fidelis prowadzi kilkunastokilometrowe, rekonstrukcyjne przemarsze ulicami Warszawy – z Mokotowa na Stare Miasto, by o godzinie 17.00 uczcić w milczeniu pamięć godziny „W”. Współczesne przemarsze rekonstruktorów TID SF mają zaplanowaną trasę. Lecz to, co wydarzy się po drodze, planowane nie jest, tak jak w Powstaniu. Pierwszy przemarsz w 2014 roku zakończył się na planie filmu ,,Czas honoru – Powstanie Warszawskie” – przypadkiem. W 2021 roku liczba osób, które wzięły we wszystkich dotąd przemarszach, była ta sama co liczba lat od zakończenia Powstania – 77. Jeden uczestnik na jeden rok – przypadkiem. A może...to nie przypadek? W ciągu siedmiu lat, uczestnikami przemarszów rekonstrukcyjnych były osoby różnych charakterów, w różnym wieku: dzieci i młodzież, uczniowie szkół z Poznania, Mosiny, Kórnika, czy Lubonia, a także osoby dorosłe – historycy, pasjonaci, nauczyciele, w tym kilkakrotnie dyrekcja i pedagodzy szkół lubońskich. Niektórzy z uczestników, w ten pierwszy, sierpniowy dzień maszerowali przez Warszawę tylko raz. Inni – wielokrotnie. Co bardzo nas cieszy, pokłosiem pierwszo-sierpniowych, naszych przemarszów jest zorganizowane w tym roku po raz drugi, równoległe wydarzenie ,,Poznań - Warszawa - wspólna sprawa" Fundacji Kochania Poznania z udziałem młodzieży lubońskich i kaźmierskich szkół oraz harcerzy. Od trzech lat ideowym patronem przemarszów grupy TID Semper Fidelis jest zmarła w 2019 r. Alina Kłos ps. "Dąbrówka", łączniczka Powstania Warszawskiego. Średnio, liczba osób, które w powstańczej charakteryzacji w ramach przemarszów TID Semper przemierzają ulice Warszawy 1 sierpnia, to 13 – 15 rekonstruktorów. Grupa ta tworzy drużynę. Drużyna to najmniejszy pododdział w większości rodzajów wojsk, 3 do 15-osobowy, przeznaczony do prowadzenia walki lub zabezpieczenia działań bojowych przez sanitariuszki, czy łączniczki. Taka jest właśnie idea naszej grupy maszerującej przez Warszawę, naszej drużyny - stanowimy spójną całość ze wspólnymi emocjami, odpowiedzialnością, wspólnym trudem i dumą z przeżywania w takiej właśnie formie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Wystawę fotograficzną "Młodość- raz na sto lat" prezentującą fotografie autorstwa Filip Dowjat oraz fotografie z archiwum TID Semper Fidelis można oglądać w Ośrodku Kultury do połowy grudnia.

Magda Baranowska
Ośrodek Kultury w Luboniu