Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Uczcić pamięć bohaterów…

27 grudnia obchodzić będziemy 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku ranga tego wydarzenia jest szczególna, ponieważ pierwszy raz w historii ten dzień będzie świętem państwowym, nazwanym Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. O tym, jak ważne to wydarzenie dla mieszkańców naszego regionu nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Powstanie było czymś wyjątkowym w naszej historii, było symbolem wielkopolskiego patriotyzmu. Dzięki niemu zostaliśmy włączeni w granice państwa polskiego – przypomina starosta poznański Jan Grabkowski.

Tegoroczne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywać się będą pod hasłem „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE”. I choć huczne świętowanie kolejny raz uniemożliwi pandemia, to jednak 27 grudnia ma mieć wyjątkowy charakter. Tego dnia, do czego zachęca samorząd województwa wielkopolskiego, mają bowiem zostać oświetlone najważniejsze budynki i obiekty w regionie. Powiat poznański dołączył do tej akcji i z tej okazji iluminacje świetlne pojawią się na budynkach Starostwa przy ul. Jackowskiego oraz Słowackiego, oświetlony będzie także PODGiK na Franowie.

Część oficjalna obchodów odbędzie się w poniedziałek 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie kwiaty złożą m.in. samorządowcy, a także przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Dzień później uroczystości przeniosą się do Warszawy Tam również, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, zostaną złożone wiązanki kwiatów. W obu tych wydarzeniach weźmie udział delegacja powiatu poznańskiego. Więcej na ten temat TUTAJ.

Na uroczystości związane z rocznicą zaprasza również Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Chcemy uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. Wspomnieć o tych, którzy w grudniu 1918 roku chwycili za broń i wywalczyli wolność i niepodległość dla Wielkopolski. By wspólnie świętować 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zachęcamy wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy takich flag jeszcze nie posiadają, do naszego Muzeum w Lusowie – mówi Michał Krzyżaniak dyrektor placówki.

Warto wspomnieć, że w dniach 27-29 grudnia Muzeum będzie dostępne dla wszystkich chętnych. Wstęp jest wolny, choć ze względu na pandemię, będą obowiązywały pewne ograniczenia.

Nasze lokalne uroczystości, tradycyjnie już, zaplanowaliśmy na 29 grudnia. Wtedy to o godz. 11.00 odbędzie się msza, po której nastąpi przemarsz na pobliski cmentarz, gdzie złożymy kwiaty na grobie generała Józefa Dowbor-Muśnickiego – dodaje dyrektor Muzeum. Uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się także w gminach powiatu poznańskiego.

Tomasz Sikorski
Powiat Poznański

W Luboniu w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2021 roku:

17.30 Apel pamięci i złożenie kwiatów przy Krzyżu Milenijnym

18.00 Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Jana Bosko 

19.00 Koncert w wykonaniu artystów Polskiego Chóru Męskiego w kościele pw. św. Jana Bosko 

Wstęp wolny po okazaniu darmowych wejściówek, które były dostępne  w Ośrodku Kultury w Luboniu.

Aby upamiętnić rocznicę wydarzenia oraz uczcić pamięć powstańców, o godzinie 16.40 pojazdy MPK Poznań oraz - na prośbę ZTM - przewoźników gminnych zatrzymają się na minutę.

W mieście zawyją też syreny. W dniu 27 grudnia br. o godzinie 16:40 zostaną uruchomione syreny alarmowe miasta Poznania. Syreny będą emitowały sygnał ciągły trwający 1 minutę - czytamy w komunikacie Centrum Zarządzania Kryzysowego.