Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Drugie najgorsze powietrze w Polsce

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego w Luboniu z drugim najgorszym powietrzem w Polsce w rankingu Europejskiej Sieci Antysmogowej (ESA) – podał Serwis Samorządowy PAP.
Zgodnie z wynikami zeszłotygodniowych pomiarów z czujników zamontowanych na szkołach w ramach projektu ESA w ostatnim tygodniu wśród placówek, w których uczniowie oddychali najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na 2 miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego w Luboniu.
Oto ranking pierwszych 5 szkół z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5:
1. Modrze; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modrzu – 179.42
2. Luboń; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego w Luboniu - 128,36
3. Pszczyna; Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie - 127.51
4. Godów; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Godowie - 122.92
5. Otwock; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku - 122.88
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Obecnie w programie bierze udział 461 placówek z całego kraju.
Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dydaktycznych dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu. W trybie ciągłym mierzone są następujące parametry: stężenie pyłu PM2,5 wewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM10 wewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły; stężenie pyłu PM10 na zewnątrz szkoły; temperatura powietrza na zewnątrz szkoły; ciśnienie atmosferyczne na zewnątrz szkoły; wilgotność powietrza na zewnątrz szkWyniki pomiarów dostępne są na tej stronie:

https://esa.nask.pl

Artykuł na SS PAP dostępny jest pod tym linkiem:

https://samorzad.pap.pl/.../ranking-szkol-ktorych....

W tym tygodniu jest niewiele lepiej...

JJ

fot.: