Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Bądźmy tolerancyjni - Kamila i Julia pobite za tęczową flagę

Niestety, w naszym kraju osoby LGBT bardzo często spotykają się z brakiem zrozumienia i akceptacji. Polska jest postrzegana przez osoby LGBT jako jeden z najbardziej homofobicznych krajów w Europie. Potwierdzeniem tego są wydarzenia, które miały miejsce na początku grudnia 2021 roku.

To na początku grudnia w Poznaniu sąsiedzi napadli Kamilę Jaworską i Julię Szuman. Powód był banalny, a mianowicie dziewczyny na balkonie miały wywieszoną tęczową flagę. Jedna z nich została pobita i straciła przytomność. Sprawa napaści trafiła do prokuratury.

Julia związana jest z Luboniem od lat, ale obecnie mieszka ze swoją Partnerką na poznańskim Piątkowie. Wszystko zaczęło się od nękania. Były głuche domofony, podrzucanie śmieci czy zrywanie ozdób z drzwi. Później sprawy potoczyły się już znacznie gorzej. Pewnego dnia do mieszkania Kamili i Julii przyszli sąsiedzi, którzy zrobili dziewczynom awanturę, a następnie opluli je, a jedną z nich pobili. Kamila została przez agresywnych sąsiadów potraktowana gazem pieprzowym, a Julia była przytrzymywana przez jednego z agresorów, aby nie mogła udzielić pomocy Partnerce. Po tych wydarzeniach dziewczyny są zestresowane, boją się o swoje bezpieczeństwo i podjęły decyzję o wyjeździe z kraju. Chcą żyć normalnie i założyć rodzinę, a jak twierdzą w Polsce nie jest to możliwe.

Są jednak też osoby, które dały dziewczynom duże wsparcie. 14 lutego br. do dziewczyn wybrały się ze specjalną misją Tęczowe Seniorki z Baraku Kultury w Poznaniu, które obdarowały Kamilę i Julię tęczowymi bransoletkami z koralików.

Pomimo prowadzonej nagonki na mniejszości seksualne zwolenników legalizacji związków partnerskich przybywa. Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa Polaków opowiada się za prawem par homoseksualnych do zawierania związków partnerskich w kraju.

Jak śpiewa Andrzej Piaseczny "...nikt nie może się bać swej miłości ...każdy z nas taką samą miłość w sercu ma, nikt nie musi się ze swą miłosną kryć, kocha jak nigdy nikt..." 

Izabella Chodorowska

Foto: Przemysław Prasnowski