Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

"Kryptonim Wolność" w Kościanie

Serdecznie zapraszamy w sobotę 16 lutego 2013 roku na II edycję gry miejskiej „Kryptonim Wolność" w Kościanie. Będzie ona nawiązywała do rzeczywistych wydarzeń w mieście podczas pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Pretekstem jest również 94. rocznica zawarcia rozejmu w Trewirze.
W drugiej edycji będzie więcej misji, więcej atrakcji i więcej historii. Do udziału w grze zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież oraz dorosłych, o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku w imprezie wzięło udział około 150 zainteresowanych. Osoba rejestrująca 5-8 osobową drużynę automatycznie wytypowana zostaje na dowódcę-łącznika, który otrzyma również informację o pierwszej misji. Reszta grupy powinna kontrolować aktualności pojawiające się na stronie gry miejskiej „Kryptonim Wolność" i pomagać w działaniach swojemu dowódcy. Przez to już przed samą rozgrywką drużyna może zdobywać punkty. Natomiast jeśli nie udało się grupie zebrać minimum pięciu osób, to należy stawić się w kościańskim ratuszu 16 lutego o godzinie 10.30, aby dołączyć do drużyny kombinowanej.
Scenariusz gry został oparty na historycznych wydarzeniach mających miejsce w Kościanie w dniach 29-30 grudnia 1918 roku, gdy Kościańska Rezerwa Skautowa przeprowadziła akcję o kryptonimie „Wolność". Stąd też celem rozgrywki jest zdobycie przez graczy wiedzy o przebiegu pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego. Każda misja jest punktowana, a dla drużyn, które osiągnęły najlepsze wyniki czekają atrakcyjne nagrody. Zachęcamy również uczestników do stylizacji i przebrania się za mieszkańców miasta sprzed 94 lat. Każda drużyna, która będzie miała w swoich szeregach choć jedną taką osobę dostaje punkty bonusowe. Oczywiście celem nadrzędnym jest świetna zabawa z historią!
W tym roku pragniemy również wciągnąć do zabawy stowarzyszenia oraz grupy rekonstrukcyjne interesujące się historią z pierwszych lat XX wieku. Proponujemy więc interesującą formę rekonstrukcji odmienną od zwykłej inscenizacji. Drużyny mogą spędzić cały dzień na rozgrywce, a w międzyczasie odpocząć w zaprzyjaźnionych kafejkach, spotkać się z rekonstruktorami i na spokojnie porozmawiać oraz wymienić się doświadczeniami z innymi członkami grup, a nie jak często to bywa, w pośpiechu założyć mundur, postrzelać i uciekać do domu.
Rejestracja drużyn na stronie internetowej gry: http://gramiejska.koscian.pl
Kontakt dla stowarzyszeń oraz grup rekonstrukcyjnych: art-tyleriaato2 [dot] pl, www.artyleria.eu
Organizator: Urząd Miejski w Kościanie oraz Agencja Artystyczna Artyleria, współpraca: Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
16.02.2013, Rynek, Kościan

Przemysław Maćkowiak

Zdjęcie: Członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia na poznańskim Placu Wolności 27 grudnia 2012 roku w trakcie obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezentują oni umundurowanie 6. Pułku Grenadierów Grafa Kleista von Nollendorfa. Fot.Michał Walkowiak

 

fot.: 
Michał Walkowiak