Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Luboński Festiwal szansą dla młodych talentów

W tym roku już po raz piąty odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Luboń, który niewątpliwie wpisał się już na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Lubonia. Może zatem warto przypomnieć sobie poprzednie edycje, podczas których odkryto wiele wokalnych talentów.


Wszystko zaczęło się w 2009 roku kiedy to 20 czerwca odbył się pierwszy Ogólnopolski Festiwal Piosenki poświęcony w całości twórczości Czesława Niemena. Szesnastu laureatów konkursu finałowego zaprezentowało własne interpretacje znanych utworów. Pierwsze miejsce zajęła wówczas Katarzyna Muszyńska, laureatka festiwali piosenki dziecięcej i młodzieżowej, finalistka programów: Fabryka Gwiazd i Szansa na Sukces. Jej poruszające wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat" zdobyło serca publiczności i zostało docenione przez jury. Drugie miejsce przyznano Aurelii Jargoła z piosenką „Jednego serca", natomiast trzecią pozycję wywalczyła Katarzyna Brzóska wykonując utwór "Moja piosnka". Nagrody młodym wykonawcom wręczyła żona artysty, Małgorzata Niemen, która wraz z córką Natalią, zaszczyciła swoją obecnością luboński festiwal. Podczas koncertu finałowego gościem specjalnym był Michał Bajor, który promował utwory z płyty „Inna Bajka".


Druga edycja Festiwalu Piosenki im. Czesława Niemena odbyła się 9 października 2010 roku i była poświęcona Agnieszce Osieckiej - poetce, autorce wielu znakomitych polskich piosenek. Tym razem do Koncertu Finałowego zakwalifikowało się osiemnastu młodych wykonawców. Jury, w składzie którego znaleźli się: Natalia Niemen - córka patrona Festiwalu, Czesława Niemena, Agata Passent - córka Agnieszki Osieckiej, Jerzy Satanowski - kompozytor i reżyser teatralny, a także dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu -Wojciech Michalski oraz Rafał Marek - zastępca burmistrza Lubonia, nie miało łatwego zadania, gdyż poziom wokalny był wyrównany. Pierwsze miejsce zajęła Agata Rożankowska. Na drugim miejscu znalazła się Aleksandra Kwiatkowska, która była też faworytem publiczności. Natomiast trzecie miejsce zdobył Marek Kraśkiewicz. W związku z tym, iż wszyscy uczestnicy koncertu prezentowali wysoki kunszt, przyznano liczne wyróżnienia i nagrody specjalne. Gościem wieczoru był tym razem zespół Goya.
Kolejna odsłona Festiwalu Piosenki miała miejsce 1 października 2011 roku i promowała przeboje lat 60-tych i 70-tych XX wieku. W wielkim finale wystąpiło dwudziestu młodych uczestników. Zwycięzcą III Festiwalu Piosenki została Martyna Zając, która wykonała utwór „Z Tobą w górach". Drugie miejsce zajęła Dorota Sacewicz z piosenką „Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną". Laureatem trzeciej nagrody został Michał Grobelny z utworem „Dzień Dobry Mr Blues". Artystów oceniało jury w składzie Natalia Niemen, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Michalski i Rafał Marek. Gościem specjalnym wydarzenia był Janusz Radek, który uraczył publiczność recitalem „Dziwny jest ten świat - Opowieść Niemenem".

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu odbyła się 29 września i dotyczyła twórczości lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać dwudziestu finalistów, którzy do Lubonia przybyli z różnych zakątków Polski. Niewątpliwie atrakcją wieczoru był także występ Renaty Przemyk z projektem Acoustic Trio. Jury Festiwalu w składzie: Danuta Błażejczyk, Katarzyna Wilk, a także Wojciech Michalski i Rafał Marek, pierwsze miejsce przyznało Dominice Barabas za piosenkę „Weźcie sobie chłopaki ten kraj". Dominika została jednocześnie laureatką nagrody publiczności. Swój ogromny talent ujawniła zdobywając wiele prestiżowych nagród, m.in. zajęła I miejsce na XIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Autorską „Oranżeria", I miejsce na Spotkaniach z Muzyką i Poezją w Obornikach Śl., IX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku i I miejsce na Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej- „Okularnicy". Drugie miejsce wyśpiewał sobie Bartłomiej Łysakowski z Poznania, który wykonał utwór Michała Bajora „Ogrzej mnie". Na trzecim miejscu znalazł się Kamil Czeszel z Torunia za poruszającą interpretację utworu „Niewiele Ci mogę dać". Jury wyróżniło również Aleksandrę Purę z Białegostoku.

Jak co roku organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki jest Miasto Luboń, Ośrodek Kultury w Luboniu, Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Muzyczne VIVIDUS
Regulamin Festiwalu zakłada trzy etapy konkursu. Pierwszy to eliminacje na podstawie przesłuchań materiałów,, demo" lub na podstawie prezentacji na żywo, organizowanych w Zespole Szkół Muzycznych. Drugi etap to warsztaty artystyczne i przesłuchania, podczas których Rada Artystyczna dokonuje wyboru wykonawców Konkursowego Koncertu Finałowego. I wreszcie trzeci etap to Koncert Finałowy z udziałem publiczności, oceniany przez Jury Festiwalowe.
Zgodnie z zasadami promocji młodych talentów do konkursu mogą zgłaszać się wykonawcy w wieku od 16 do 28 lat. W tym celu należy przesłać wersję „demo" wraz z formularzem zgłoszenia na adres Urzędu Miasta w Luboniu. Zachęcamy wszystkich młodych artystów do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki , a wszystkich Państwa już dziś zapraszamy na Koncert Finałowy, który odbędzie się 28 września 2013 w Hali Widowiskowo-Sportowej.

Patronat honorowy Starosta Poznański i Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Do zobaczenia!

Urząd Miasta Luboń

 

fot.: 
Artur Napierała-zdj.arch.
ZałącznikWielkość
Microsoft Office document icon REGULAMIN16.5 KB
PDF icon Karta uczestnictwa26.86 KB