Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

O poznańskim garnizonie w międzywojniu

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na trzydziesty ósmy Wieczór Historyczny w piątek 24 maja 2013 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2.
Gościem spotkania, w sali sesyjnej, będzie tym razem dr Bartosz Kruszyński, który opowie o swojej najnowszej książce „Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej" wydanej przez Dom Wydawniczy Rebis. Wojsko w międzywojennym Poznaniu odgrywało ważną rolę w wielu dziedzinach życia. Mundur żołnierza Wojska Polskiego był na ulicach miasta symbolem odzyskanej z wielkim poświęceniem niepodległości i pięknych kart bojowych jednostek poznańskich w wojnie polsko-bolszewickiej. Defilady z okazji świąt pułkowych i oddziałowych, Święta Żołnierza czy wielkich rocznic przyciągały zawsze tłumy mieszkańców. Wojsko uczestniczyło w uroczystościach o charakterze państwowym, religijnym, miejskim i regionalnym. Dowództwo Okręgu Korpusu nr VII, a także dowódcy poszczególnych oddziałów organizowali odczyty, akcje charytatywne, bale, loterie oraz lokalne, krajowe i międzynarodowe zawody sportowe. Wszystkie te wydarzenia zostały utrwalone na fotografiach, które poddane odpowiedniej analizie stanowią dziś bezcenne źródło wiedzy o minionych czasach.
Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Pracuje w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej oraz dotyczących zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest także autorem książek „To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze. Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza" (2004), „Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921" (2010), „Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej' (2011) oraz „Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie - największych wojnach przełomu XX/XXI wieku" (2011).
W trakcie spotkania autor będzie podpisywał swoje książki, które będzie można nabyć w promocyjnych cenach.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Przemysław Maćkowiak