Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Poznańska premiera "Panoptikonu"

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z Centrum Kultury Zamek zaprasza na trzydziesty siódmy Wieczór Historyczny nietypowo, bo w niedzielę 24 lutego 2013 roku o godz. 12.00 do Sali Kinowej CK Zamek przy ul. Święty Marcin 80/82.
Panoptikon to nazwa projektu więzienia, którego autorem był brytyjski filozof Jeremy Bentham. Określenie to wywodzi się z języka greckiego, gdzie pan oznacza wszystko, a opticon - widzieć. Idea tej koncepcji została użyta po raz pierwszy w opublikowanej w 1787 roku pracy filozofa „Panoptikon albo Dom Nadzoru opisujący ideę nowych zasad budowy wszelkich zakładów, w których wszelkiego rodzaju osoby winny się znajdować pod nadzorem, w szczególności więzień, ale też aresztów, fabryk, warsztatów, przytułków, lazaretów, manufaktur, szpitali, domów wariatów i szkół wraz z planem zarządzania...". Niezwykłość Panoptikonu miała polegać na tym, że jego konstrukcja umożliwiałaby strażnikom obserwowanie ludzi tak, by nie wiedzieli, czy i kiedy są obserwowani. Ostatecznie zamierzenie nigdy nie zostało zrealizowane w całości, ale wywarło ogromny wpływ na niektóre więzienia na świecie, w tym toruński areszt śledczy. W szerszym kontekście natomiast panoptyzm to postać społeczeństwa oglądu i nadzoru, społeczeństwa dyscyplinarnego, a więc także naszego społeczeństwa.
Scenariusz filmu oparto na połączeniu kilku historii, z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego. Kluczem do odgadnięcia tej zagadki jest właśnie toruński areszt. Kolejne sceny dotyczą między innymi wydarzeń związanych z procesem filomatów pomorskich na przełomie XIX i XX wieku, ucieczki żołnierzy garnizonu toruńskiego na tereny zajęte przez powstańców wielkopolskich, wybuchu oraz zakończenia drugiej wojny światowej, a także uprowadzenia oraz śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Za film odpowiadała doświadczona ekipa reżyserów, aktorów, scenografów, producentów i specjalistów ds. promocji. Reżyserem był Marcin Gładych i Krystian Wieczyński, natomiast autorem scenariusza Marcin Gładych oraz Marceli Sulecki. Za produkcję odpowiadał Michał Naleśniak, za zdjęcia Jacek Banach oraz Adam Fisz. Producentem była fundacja „Fund you have it", współproducentami „Tu-Studio" i Toruńska Agenda Kulturalna. W filmie zagrali w historycznych mundurach między innymi członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.
W poznańskiej premierze „Panoptikonu" w ramach „Niedzieli na Zamku" wezmą udział osoby bezpośrednio zaangażowane w realizacje przedsięwzięcia. Będzie można porozmawiać z reżyserem i scenarzystą Marcinem Gładychem oraz współautorem scenariusza Marcelim Suleckim, a także Anną Wojciulewicz zajmującą się na planie fotografowaniem.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Poznań, CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Sala Kinowa

Przemysław Maćkowiak

 

fot.: 
Maciej Wachowski